Banner Top

Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich

2023 rok DKF „Rumcajs” inauguruje już 2 stycznia. Tradycyjnie o godz. 18.00 pokazany zostanie film dokumentalny (55 min) „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich”.

Jego twórcą jest Bartosz Bednarczuk, założyciel projektu „Historia Zapomniana” oraz dziennikarz Telewizji TVS. Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z autorem. Dla wszystkich chętnych wstęp wolny!

Żarki. Dziś miasteczko na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej: Leśniów ze słynnym źródełkiem, letnisko z drewnianymi willami, sosnowe lasy. Jak wiele miasteczek w okolicach Częstochowy, ma za sobą bolesną historię. Zobaczymy ją w filmie „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich”. Nieocenioną pomoc w jego tworzeniu okazał Wojtek Mszyca, pochodzący z Żarek mieszkaniec Katowic.

To on naprowadzał ekipę filmową na ludzi podejmujących temat przedwojennej społeczności żydowskiej: Issaca Oplera, Hersha Lemela czy Harry’ego Birmholtza, którzy później wystąpili w filmie.

Dokument miał swoją tłumną premierę w Żarkach w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury – dawnej synagodze, w maju ubiegłego roku.

poniedziałek 2 stycznia 2023 - godzina: 18:00
DKF „Rumcajs”, Akademickie Centrum Kultury, Aleja Armii Krajowej 23/25, Częstochowa
Wstęp wolny.

cz.info.pl; źródło: ACK

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px