Banner Top

Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów

26 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 Muzeum Częstochowskie zaprasza do Ratusza na otwarcie wystawy „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów”, zorganizowanej we współpracy z TSKŻ – oddział w Częstochowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Organizator wystawy: Fundacja Dobry Grunt. Partner projektu: Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspozycja upamiętni życie Samuela Willenberga, urodzonego w 1923 r. w Częstochowie polsko-izraelskiego artysty, bohatera wojennego. W 1943 r. był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince. Po uciecze z obozu włączył się w konspirację i walczył w powstaniu warszawskim. Na początku lat 50. XX w. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu. Zmarł w Izraelu w 2016 roku.

Pierwsza wystawa dzieł artysty, przedstawiających sceny z obozu zagłady, miała miejsce w 2003 roku w Zachęcie. Willenberg wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach, podczas których opowiadał izraelskiej i polskiej młodzieży o swoich wspomnieniach z czasów II wojny światowej.

Wystawa „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów” powstała w związku z rocznicami przypadającymi w 2023 r.: 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów
Wernisaż wystawy 26 stycznia 2023 - godz. 17.00

Muzeum Częstochowskie, Ratusz
Wystawa dostępna do 12 lutego 2023 r.

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px