Banner Top

Słuchowisko „W starych dekoracjach” on-line

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na premierę słuchowiska „W starych dekoracjach” na kanale YouTube w czwartek 11 czerwca o godz. 19.00. Materiał będzie dostępny przez 24 godziny.

Jest to radiowa realizacja sztuki, która został wystawiona w Teatrze  im. Adama Mickiewicza w Częstochowie we wrześniu 2015 r. Rolą Bohatera w spektaklu opartym na scenach z prozy Tadeusza Różewicza, Henryk Talar obchodził na częstochowskiej scenie jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej.

Adaptacja dokonana przez Igora Gorzkowskiego nawiązuje m.in. do opowiadania „Śmierć w starych dekoracjach” – spisanego w formie monologu –  wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Tadeusza Różewicza zrealizowanym na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Igor Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym.

Igor Gorzkowski o realizacji: Kiedy zastanawiałem się nad adaptacją, pierwszym pomysłem, który przyszedł mi do głowy, było sięgnięcie do „Kartoteki”. Spowodowałem, że Henryk Talar przeczytał raz jeszcze ten dramat i (…) to on podsunął myśl, by skoncentrować się na relacji Bohatera z kobietami. Spodobało mi się i tak zacząłem czytać inne teksty. I okazało się, że w tym jest sens, że da się wyłonić z prozy Różewicza motyw podsumowania, pewnego rozrachunku z życiem, trochę jak w „Kartotece”, ale przez pryzmat niezałatwionych spraw z kobietami.”
- „Spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim wyposażyło mnie w przekonanie, że w teatrze można od czasu do czasu wypuścić się na pomysły, które przychodzą z impulsu skojarzeniowego, że można, a nawet nieraz trzeba, pozwolić sobie na coś zupełnie odlotowego”.
 
W słuchowisku, obok Henryka Talara  w roli Bohatera, wystąpili aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:
Włoch – Maciej Półtorak, Włoszka – Sylwia Karczmarczyk, Matka – Cecylia Putro, Młody Bohater – Mateusz Trzmiel, Kobiety z przeszłości: Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota-Hutyra, Małgorzata Marciniak i Agnieszka Łopacka.
Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska
Muzyka Piotr Tabakiernik
Adaptacja i reżyseria Igor Gorzkowski
Słuchowisko zrealizowane zostało przez Polskie Radio przy współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
 
cz.info.pl; źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza, foto: Piotr Dłubak

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px