Banner Top

Spotkanie autorskie z Katarzyną Zwolską-Płusą

Spotkanie autorskie z Katarzyną Zwolską-Płusą promuje jej najnowszą książkę – „Fragmenty. Opowieści o dziewczynkach i kobietach”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Suskiewicz, a fragmenty przeczyta Katarzyna Linke.

Książka „Fragmenty. Opowieści o dziewczynkach i kobietach” ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Anagram. W jej opisie czytamy: Wielowymiarowe metafory unoszące prawdziwe życie w opowieściach Kasi Zwolskiej-Płusy układają się w obrazy otaczającej rzeczywistości, którą autorka formułuje plastyką języka, bezpretensjonalnością i głębokimi refleksjami.

A sama twórczyni tłumaczy: Fragmenty – to właśnie najlepsze określenie mojego pisania i widzenia świata. Wydawało mi się, że ich nie da się scalić, że bycie pisarką to systematyczna, ciężka praca. I tak pewnie jest, ale mnie nie było stać – i finansowo i emocjonalnie, by poświęcić się tylko pisaniu. Pewnego dnia pozbierałam te skrawki, całą ich niekonsekwencję, nieuporządkowanie i tak powstały „Fragmenty” – dla mnie symbol życia wielu kobiet, które realizują się w wielu rolach, w wielu fragmentach właśnie.

Katarzyna Zwolska-Płusa ma wiele ról i talentów – jest samorzeczniczką w spektrum autyzmu (czyli – najkrócej mówiąc – przyjmuje postawę mówienia we własnym imieniu o swoich prawach i potrzebach), a także mamą, żoną, nauczycielką i asystentką uczelnianą pracującą naukowo w obszarze literatury polsko-żydowskiej, literatury współczesnej i dydaktyki. Na swoim poetyckim koncie ma tomy „Cud i Anomalia” z 2017 roku oraz „vesica piscis” z 2019. Poezję publikowała m.in. w „Twórczości”, „Dwutygodniku”, „Przekroju”, a prozę – w „Fabulariach”, „Nowych Peryferiach” i „Helikopterze”. Jest laureatką Award World Day Poetry UNESCO 2019. Brała też udział w zeszłorocznym, miejskim projekcie na 800-lecie miasta – „Twarze Przyszłości”. Nic więc dziwnego, że znowu daje o sobie znać jako autorka – bo miasto w tym przedsięwzięciu pokazywało właśnie młode osoby, które już wypracowały sobie rozpoznawalność w rozmaitych dziedzinach – także twórczych – a jeszcze wiele można się z ich strony spodziewać...

Przedsmak spotkania z autorką możemy sobie zapewnić sięgając do niedługiego wywiadu, którego udzieliła na blogu literackim „Recenzje Agi” TUTAJ.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 11 czerwca o godzinie 19.00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1 o godz. 19.00.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak ograniczony reżimem sanitarnym. W Ośrodku obowiązuje limit miejsc, a także obowiązek zasłaniania nosa i ust, dezynfekcja rąk i dystans. Wytyczne sanitarne dla osób odwiedzających instytucję można znaleźć na specjalnie przygotowanej podstronie TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px