Banner Top

Strefa zero

W sobotę 11 września, w 20 rocznicę zamachów na WTC, Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza na swoją najnowszą premierę w reżyserii André Hübner-Ochodlo. Spektakl opowiada o jednej, wyjątkowej nocy w życiu dwojga kochanków.

Jak podkreśla autor Neil La Bute, współczesny amerykański dramatopisarz „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”.

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na World Trade Center. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej Abby i Bena.

Neil La Bute podkłada bohaterom lustro przed twarz. Stawia ich pod murem i każe zajrzeć w głąb siebie. Nie jest to konfrontacja bezbolesna, bo dotyczy takich obszarów życia jak: miłość, odwaga i odpowiedzialność.

Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na WTC. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej Abby i Bena. Jak podkreśla autor: „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”.

Abby ma czterdzieści kilka lat, pracuje w korporacji, jest szefową Bena. On jest od niej kilkanaście lat młodszy, ma żonę i dwie córki. Łączy ich trwający od kilku lat romans. Cudem ocalali z zamachu, ominęli przeznaczenie, bo tego dnia nie poszli do pracy, tylko spotykali się w mieszkaniu Abby na Manhattanie. Z jej apartamentu obserwują gruzowisko, unoszący się pył, ludzi miotających się w poszukiwaniu swoich bliskich.

W chwili, kiedy świat się zatrzymał, próbują zrobić wszystko, aby dojść do ładu ze swoim życiem: robią rachunek sumienia, rozkładają swój romans na czynniki pierwsze. W pełnych emocji rozmowach padają pytania o uczucia i granice poświęcenia. Kiedy prywatna wojna przybiera na sile, a najprostsze rozwiązania po raz kolejny nie przynoszą żadnych efektów, jeden z bohaterów poddaje myśl, aby wykorzystać zamach na WTC i upozorować własną śmierć, tylko po to… aby zacząć życie od nowa.

Strefa zero (The Mercy Seat)
Neil LaBute, przekład: Hanna Szczerkowska, reżyseria: André Hübner-Ochodlo, scenografia: André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk, muzyka: Adam Żuchowski.
Obsada: Abby - Teresa Dzielska, Ben - Adam Machalica.
Premiera odbędzie się w rocznicę zamachów na WTC: 11 IX 2021 r. - o godz. 19:00
Plakat: Piotr Dłubak, grafika: Jacek M. Krasucki
Prawami do sztuki dysponuje ADiT
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, ul. Kilińskiego 15
Bilety: 40 zł
Dział Promocji i Sprzedaży:
tel./fax: (34) 372 33 27 (47, 57)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

*Spektakl dla widzów dorosłych

Szczegółowy repertuar Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza/BP UM

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px