Banner Top

Suity z „Carmen” symfonicznie

Orkiestrowe „smaczki” z opery Georgesa Bizeta będą częścią programu najbliższego, piątkowego koncertu w Filharmonii Częstochowskiej. Początek, zgodnie z tradycją, o godz. 19:00.

23 września o godz. 19 w Sali Koncertowej im. Wojciecha Kilara zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka. Usłyszymy pierwszą i drugą suitę z opery „Carmen” oraz fragmenty muzyki z wcześniejszej opery Bizeta – „Arlezjanki”.

Wcześniej Jacek Woleński przybliży sylwetkę samego Bizeta i opowie o „Carmen” – nakreśli treść opery, przebieg akcji i charakterystykę postaci. A pamiętajmy, że „Carmen” uznawana jest często za najsłynniejszą operę w dziejach, a zarazem jedną z najbardziej poruszających opowieści stworzonych w tej konwencji.

Georges Bizet urodził się w 1838 roku w Paryżu w rodzinie zawodowych muzyków. Pierwsze lekcje muzyki miał więc w domu, a przed 10. urodzinami przyjęto go do paryskiego konserwatorium. Już jako 14-latek uznawany był za wyśmienitego pianistę. Za młodu też komponował – jego Symfonia C-dur powstała w 1855 roku, pisał też wiele drobnych utworów fortepianowych. Po otrzymaniu stypendium na studia we Włoszech, wyjechał do Rzymu, gdzie też rozpoczął wiele przedsięwzięć kompozytorskich. Był jednak niesłychanie samokrytyczny – zarzucał swoje projekty bądź po prostu je niszczył. Choroba matki sprowadziła go w 1860 roku do rodzinnego Paryża. Po jej śmierci odrzucił ofertę pracy w konserwatorium i znowu zajął się komponowaniem. Utrzymywał się także z aranżowania muzyki innych kompozytorów i z lekcji fortepianu.

„Carmen” Bizet napisał na zamówienie Opéra Comique. Oparta na noweli Prospera Mérimée, okazała się szczytowym osiągnięciem kompozytora. Jednak jej premiera w Paryżu w 1875 była rozczarowaniem – publiczność gorszyła się przedstawioną obyczajowością „dołów społecznych” i muzyką pełną hiszpańskich nawiązań. Znawcy jednak uznali „Carmen” za arcydzieło. Niedające się zapomnieć melodie też z czasem znalazły rzesze wielbicieli i dziś należą do klasycznego kanonu – jego nieco bardziej „popularnego” segmentu. Autor „Carmen” zmarł jednak na zawał serca ledwie kilka miesięcy po jej premierze – 3 czerwca 1875 roku. Miał tylko 37 lat.

Bilety – 48 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 22 zł (UTW) – do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie Filharmonii Częstochowskiej.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px