Banner Top

Sylwetki kompozytorów – Juliusz Łuciuk online

Wybitny, związany z naszym miastem twórca muzyki religijnej i liryki wokalnej będzie bohaterem koncertu, na którego premierę Filharmonia Częstochowska zaprasza 5 lutego na swoim kanale w serwisie YouTube. Wystąpi Chór Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka.
 
Urodzony 1 stycznia 1927 roku w Brzeźnicy k. Radomska kompozytor był synem Andrzeja Łuciuka, częstochowskiego organisty i kompozytora, absolwent tutejszych szkół muzycznych. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego.

Jednocześnie odbywał studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się w zakresie teorii muzyki u Aleksandra Frączkiewicza (dyplom w 1955), kompozycji pod kierunkiem Stanisława Wiechowicza (dyplom w 1956), a także fortepianu w klasie Sergiusza Nadgryzowskiego i Jana Hoffmana oraz na organach u Józefa Chwedczuka.

Edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-59 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Od czasu studiów zajmował się wyłącznie twórczością kompozytorską, za którą otrzymał liczne nagrody. Początkowo neoklasyk, a potem sonorysta – w dojrzałym okresie twórczości dążył do syntezy, osiągając renomę wybitnego twórcy muzyki religijnej i liryki wokalnej do słów poetów takich jak  Gałczyński czy Przyboś. Zmarł 18 października zeszłego roku.
 
Prowadzony przez Janusza Siadlaka Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum w 2018 roku nagrał pierwszą monograficzną płytę kompozytora – „Juliusz Łuciuk. Choral Works”.

Koncert muzyki Juliusza Łuciuka będzie miał swoją premierę w piątek, 5 lutego, o godz. 19.00  TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px