Banner Top

Wernisaż wystawy „Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wernisaż wystawy Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy i promocję publikacji Błeszno. Vademecum dzielnicy Częstochowy pod redakcją Juliusza Sętowskiego.

Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy – Muzeum Częstochowskie od 2019 r. organizuje wystawy w cyklu Dzielnice Częstochowy. Dotychczas zaprezentowano ekspozycje poświęcone dzielnicom Raków i Tysiąclecie.

Błeszno to jedna z najstarszych osad wchodzących w obręb naszego miasta. Wieś położona w pobliżu Warty przy trakcie krakowskim, występująca w źródłach od 1382 r., graniczyła z dobrami wójtowskimi lokowanej Częstochowy i stanowiła centrum rozległych dóbr. Przyłączenie obszaru Błeszna do miasta Częstochowy odbyło się w dwóch etapach: w latach 1930 i 1952.

Wystawa ukazuje dzieje Błeszna oraz osiedli wchodzących w skład dzisiejszej dzielnicy. Punkt wyjścia stanowią zaproponowane przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego hasła tematyczne, m.in.: historyczne i administracyjne granice Błeszna, rody szlacheckie, które pisały się „z Błeszna” – Bielowie herbu Ostoja i Błeszyńscy, dwór, folwark, fortalicja (wieża obronna), najstarsi mieszkańcy w dokumentach, organizacje społeczne, szkoły, sylwetki znanych błesznian, obiekty fizjograficzne, walory przyrodnicze. Przez pryzmat wybranych zagadnień wystawa ukazuje ukryte warstwy historii częstochowskiej dzielnicy, pozwala dostrzec losy tej części miasta oraz jej mieszkańców.

Prezentowane materiały (fotografie, mapy, dokumenty) pochodzą z zasobów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie – partnera w realizacji projektu, a także z prywatnych kolekcji częstochowian, w tym błesznian.

Wystawie towarzyszy publikacja Błeszno. Vademecum dzielnicy Częstochowy pod redakcją Juliusza Sętowskiego.

Wernisaż: Muzeum Częstochowskie, Ratusz, 16 grudnia 2022 r., godz. 17.00
Ekspozycja: grudzień 2022 – maj 2023, Ratusz; kurator: dr Andrzej Kuśnierczyk – Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px