Banner Top

Wernisaż wystawy „Wokół częstochowskiego ratusza”

Weekend na Starym Rynku zdominuje temat tzw. urban sketchingu, czyli czegoś pomiędzy plenerem artystycznym a działaniami typu flash mob. Chodzi o rysowanie na żywo z wykorzystaniem miejskich lokalizacji.

23-24 października odbędzie się kolejny Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2021– Stary Rynek, któremu będą towarzyszyły dwie wystawy:
– ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland w Kawiarni Alternatywa 21 (wernisaż, sobota, godz. 18.00)
– „Wokół częstochowskiego ratusza” w Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz (wernisaż, niedziela, godz. 15.00).

Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze prace, które powstawały w czasie I, II i III Urban Sketchers meeting in Częstochowa.

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości.

Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporteskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.

Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk.

Takie też spotkanie odbędzie się na Starym Rynku w Częstochowie 23 i 24 października 2021 r. Natomiast 23 października będzie się można przekonać, jak miłośnicy USk widzą inne miasta Polski. W Kawiarni Alternatywa 21 odbędzie się też wernisaż Ogólnopolskiej wystawy grupy Urban Sketchers Poland.

Organizatorami tegorocznego spotkania USk i wystaw są: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie - Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21.

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie/BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px