Banner Top

„Złote jabłko” w DKF Rumcajs

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” i Studio Filmowe KAS FILM zapraszają do Akademickiego Centrum Kultury – Klub „Politechnik” Częstochowa al. Armii Krajowej 23/25 na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Złote jabłko, czyli krótką opowieść o długiej historii Górnego Śląska”.

Film jest opowieścią o przeszło 1000-letniej historii Górnego Śląska. Polskiej krainie, która przez 600 lat pozostawała w rękach różnych najeźdźców, by powrócić do Macierzy. O narodzie, który stworzywszy własną integralność kulturową, czuł się nadal częścią wymarzonej Polski. O Ślązakach, którzy w Ojczyźnie za tę odmienność trafiali do więzień i obozów pracy. Wreszcie o regionie, który w XX wieku zrobił ogromną karierę gospodarczą i ekonomiczną.

Nad warstwą historyczną filmu sprawował pieczę profesor prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z najwybitniejszych znawców historii Górnego Śląska, autor naukowych publikacji polskich i zagranicznych. W dokumencie wykorzystano szereg unikatowych, mało znanych a nawet w ogóle dotąd nie publikowanych filmowych ujęć archiwalnych - wśród nich z okresu powstań śląskich i plebiscytu, wkraczania WP na Górny Śląsk w 1922 roku, zajęcia Zaolzia w roku 1938. Autorzy wykorzystali materiały filmowe i fotograficzne z 70 archiwów z całego świata.

„Złote jabłko” ma też elementy częstochowskie. Oczywiście znalazły się w filmie obrazki z Częstochowy i Jasnej Góry, miejsc mocno wpisanych w losy Ślązaków. Producentem jest Studio Filmowe Kas Film, koproducentem Katowice Miasto Ogrodów a partnerem Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Występująca w filmie Barbara Lubos jest córką malarza Wernera Lubosa, profesora UJD.

Film (100 min) wyreżyserował Janusz Kujałowicz, który spotka się z widzami po projekcji.

6 marca o godz. 18:00
Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs”
Akademickie Centrum Kultury, Klub „Politechnik”, al. Armii Krajowej 23/25, Częstochowa
Wstęp wolny.

cz.info.pl; źródło: Studio Filmowe Kas Film

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px