Odchudzanie online

Apka do liczenia kalorii, kalkulator składu posiłku i spalanych kalorii, wirtualne wizyty u dietetyka - narzędzia online pomagające w odchudzaniu stają się coraz popularniejsze. Na ile faktycznie się sprawdzają i co o nich sądzą eksperci zajmujący się dietą?

Zdaniem dietetyków, skuteczne odchudzanie to takie, które zmniejsza podaż kalorii, człowiek jest aktywny fizycznie, a dieta jest dopasowana do indywidualnych potrzeb jego organizmu. Dietę taką można skonstruować we współpracy z dietetykiem, niekoniecznie jednak musimy się z nim spotykać fizycznie. Coraz częściej takie konsultacje odbywają się poza gabinetem, w przestrzeni wirtualnej. A efekt w postaci utraty kilogramów jest dokładnie taki sam.

– Wywiad do sporządzenia diety można przeprowadzić tak samo dobrze online jak w gabinecie, a wyniki badań, wagę i wymiary tak czy inaczej pacjent przesyła mailem, przed konsultacją – mówi Monika Górzyńska, dietetyk i promotor zdrowego odżywiania.

Żeby poznać potrzeby osoby, która chce schudnąć, dietetyk nie musi też koniecznie przeprowadzać analizy składu ciała wykonywanego za pomocą popularnego w ostatnich latach urządzenia dostępnego w wielu gabinetach.

– Analizator pokaże jaki jest skład procentowy ciała, ale nie wskaże jaka jest przyczyna np. wypadania włosów czy problemów ze skórą. To pokażą tylko wyniki badań laboratoryjnych - dodaje Górzyńska.

Zakupy w sieci pod większą kontrolą
Konsultacje przez Internet to oszczędność czasu, a czasem też jedyna możliwość skorzystania z pomocy dietetyka. Taka forma pomocy przy odchudzaniu często jest stosowana przez Polaków mieszkających za granicą. Coraz częściej jednak wybierają ją osoby, które są zabiegane lub wizyta w gabinecie oznacza dla nich wyprawę, do której trzeba się długo przygotowywać.

Z tych samych powodów wiele osób przenosi do sieci również swoje codzienne zakupy spożywcze. Dodatkowy argument to to, że w sklepie online łatwiej możemy dobrać produkty, które idealnie pasują do naszej diety pod względem składu. Przykładowo Mixit.pl - producent popularnych w Polsce musli, kasz i zdrowych przekąsek, udostępnia kupującym specjalny kalkulator, który na bieżąco wylicza ilość składników odżywczych w trakcie komponowania swojej mieszanki.

– Zauważyliśmy, że korzyści z takiego rozwiązania doceniają nie tylko osoby, które się odchudzają, ale także generalnie wszyscy aktywni ludzie, którzy świadomie wybierają to, co jedzą. Automat, który już podczas wybierania składników śniadania oblicza ile jest w nim białka, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, cukrów czy soli, to ogromnie praktyczna rzecz – mówi Marcin Wallner z Mixit.pl. – Sam jestem człowiekiem aktywnym i bardzo zajętym. W dzisiejszych czasach, kiedy liczy się wysoka produktywność, której nie da się utrzymać bez dobrego zdrowia, tego typu rozwiązania to wręcz konieczność – dodaje.

Wirtualny dietetyk, wirtualna dieta
Internet oferuje całą gamę aplikacji, które pomagają schudnąć. Możemy za ich pomocą m.in. kontrolować ilość spożywanych kalorii i składników odżywczych – pod warunkiem, że regularnie wpisujemy w aplikację to, co jemy. Możemy sprawdzać kaloryczność posiłków i otrzymywać informację o tym, jaki procent poszczególnych składników odżywczych zawierają. Do tego kilka gotowych diet lub kilkaset propozycji dań czy nawet minutnik do odmierzania czasu gotowania. W Internecie możemy też dostosować do diety i potrzeb organizmu trening fitness, wyliczyć ilości spalonych kalorii oraz śledzić postępy naszego odchudzania. Na zakupach przydać się może aplikacja, która po zeskanowaniu kodów kreskowych, przedstawi nam listę produktów, których brakuje nam jeszcze do zaplanowanej przez nas potrawy i sprawdzi co oznaczają poszczególne dodatki E w żywności. Inna aplikacja przypomni nam, kiedy powinniśmy wypić szklankę wody, aby utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu. W ten sposób z pomocą aplikacji możemy zaplanować dietę na każdy dzień, tak by osiągnąć cel, np. schudnąć.

Czy jednak korzystanie z tych wszystkich narzędzi rzeczywiście pomoże nam schudnąć?
Dietetycy są zgodni - dieta musi być dopasowana indywidualnie, bo każdy z nas ma inne potrzeby. Indywidualnie trzeba też oceniać stan naszego organizmu, czasem np. wziąć pod uwagę choroby przewlekłe i autoimmunologiczne. A to już zbyt wiele dla internetowych aplikacji. Jeśli jesteśmy zdrowi i chcemy schudnąć kilka kilogramów, to dobrze zbilansowana „dieta z Internetu” nie zaszkodzi. Jeśli kilogramów do zrzucenia jest dużo więcej, a zdrowie nie takie jak byśmy chcieli, korzystanie z diet „dla wszystkich” może nie przynieść pożądanego efektu.

– Przy swoim holistycznym, integracyjnym  podejściu do pacjenta uważam że kontakt „na żywo” jest czymś niezbędnym – mówi Marta Kierzkowska-Grzybek z Instytutu Psychodietetyki. – Wygląd, stan skóry i włosów, emocje i zachowanie wiele mi mówią o stanie organizmu. A to jest bardzo pomocne przy ustawianiu całego programu odchudzania. Jako specjalista od psychoneuroregulacji, czyli wpływu umysłu na ciało, uważam też, że korzystanie z aplikacji może być dodatkowym czynnikiem stresującym, bo pacjent musi ciągle pamiętać, czy wpisał tam wszystkie swoje posiłki, dokładne ich ilości i podobne dane. Samo odchudzanie się jest dużym wyzwaniem i może być potężnym źródłem stresu. A ten warto ograniczyć jak to tylko możliwe, bo hormony stresu odchudzaniu nie sprzyjają – dodaje ekspertka.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa