Banner Top

Trzydziesta rocznica zabójstwa Lennona

O Beatlesach chyba wszyscy wiedzą wszystko, o morderstwie Johna Lennona podobnie. Młodzież Berlina pielęgnuje pamięć o Johnie. W Częstochowie odbędzie się koncert jazzowy poświęcony twórczości Beatlesów.

 

John Lennon zginął 8 grudnia 1980 roku z rąk zamachowca w Nowym Jorku. Historię Beatlesów zna prawie każdy. Beatlemania trwa już dobre 45 lat. Postać Johna Lennona, ikony zespołu, opisano wielokrotnie. Mimo to warto

przypomnieć tę smutną rocznicę. Muzyka Johna była, jest i będzie zawsze na czasie, nie tylko ze względu na jej zaangażowanie polityczne. Do dziś muzyka jak i każdy z Beatlesów z osobna i wszyscy razem, mają na całym świecie wielu fanów i sympatyków.

Johnowi oddano hołd w wielu miejscach na świecie upamiętniając jego imieniem wiele miejsc. Ciekawostką jest, że Beatlesi nigdy w Berlinie nie wystąpili, aczkolwiek ich początki zaczęły się właśnie w Niemczech w Hamburgu. W 1994 roku młodzież berlińska wraz z rodzicami wystosowała prośbę do władz szkolnych oraz do Yoko Ono, wdowy po Beatlesie, o zgodę na nadanie imienia Johna szkole średniej. Na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy na murze gimnazjum, Yoko przyjechała osobiście.

Poszczególne klasy gimnazjum mają nazwy będące tytułami piosenek Johna. Młodzież tej szkoły do 30. rocznicy śmierci Johna przygotowała się szczególnie.

Powstało kilka grup grających muzykę Lennona i Beatlesów, imitujących ich muzykę jak i postacie „Chłopców z Liverpoolu” . Z wielkim sukcesem i pełną publicznością koncertuje grupa Rain, która doskonale gra muzykę The Beatles, upodabniając się nawet fizycznie do swych idoli.

KB, cz.info.pl

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px