Banner Top

Drabik - „człowiek orkiestra”

  • Published in cz.Sport

W piątek częstochowscy włodarze oficjalnie zakończyli budowę składu na przyszły sezon. Jednym z zawodników, który podpisał kontrakt jest Sławomir Drabik, legenda częstochowskiego speedway'a.

Drabik jednak w przyszłym sezonie nie będzie tylko żużlowcem, ale także trenerem zespołu oraz doradcą innych zawodników. „Slammer” będzie także uczył się prowadzenia zespołu ligowego jako jej menadżer.

- Jeśli się dogadamy, a w to nie wątpię, to Sławek będzie jeżdżącym trenerem i doradcą wszystkich zawodników. Będzie miał wiele obowiązków, ale wierzymy, że poprowadzi zespół do celów, które sobie stawiamy - przyznał na konferencji prasowej Marek Polaczek.

Dla fanów, którzy nie znają Sławomira Drabika, przedstawiamy krótko jego sylwetkę. Żużlowiec urodził się 6 lutego 1966 roku w Jaworznie. Był wielokrotnym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz reprezentantem Polski. Licencję żużlową uzyskał w 1984 i do 2000 rokun startował we Włókniarzu. Przez kolejne cztery lata przyszło mu jeździć w Pile, Opolu oraz dwa lata we Wrocławiu, by na trzy lata wrócić do macierzystego klubu. Przed sezonem 2008 zasilił barwy „Jaskółek” Z Tarnowa, po roku wrócił do Częstochowy i znów musiał odejść ze względu na niski KSM tym razem do Rybnika. Teraz ponownie wraca do Częstochowy.

W 1996 zajął drugie miejsce w Finale Kontynentalnym (za Tomaszem Gollobem) i awansował do Grand Prix 1997. Został sklasyfikowany na 11. miejscu. Dwukrotny Indywidualny Mistrz Polski (1991, 1996), ponadto srebrny medalista IMP w 1997 r. Zdobywca Złotego Kasku w 1991. Jako junior zdobył brązowy medal w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1986). Złoty medalista Mistrzostw Polski Par Klubowych z 2006.

Na arenie międzynarodowej finalista Indywidualnych Mistrzostw Świata (Wrocław 1992 - 10. miejsce), uczestnik Grand Prix (1997). Rok wcześniej wraz Tomaszem Gollobem i Piotrem Protasiewiczem zdobył złoty medal DMŚ w niemieckim Diedenbergen. W 2003 zajął 2 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Europy. W 2007 zajął 2 miejsce w Mistrzostwach Europy Par na Żużlu (razem z Adamem Skórnickim i Krzysztofem Jabłońskim).

W 1995 za jazdę pod „wpływem” stracił prawo jazdy i nie mógł tym samym przez rok ścigać się na żużlu. Sławomir Drabik to legenda nie tylko żużla polskiego, ale także częstochowskiej odmiany „czarnego sportu” - ścigania na lodzie. Galę lodową „Slammer” organizuje od 2002 roku. Okrągła, bo 10. Gala Lodowa odbędzie się 21 stycznia 2012 roku na zmodernizowanym lodowisku przy ul. Boya-Żeleńskiego w Częstochowie.

Jedna z bardziej znanych wypowiedzi Drabika:

Dziennikarz: Zmieniłeś klub, ale opiekun twojego sprzętu nie zmienił się?
Drabik: Oczywiście, że nie. Babcia wie o co chodzi. Do sezonu jest przygotowana perfekt. Zakupiłem jej reformy oraz góralskie skarpety. Powinno być dobrze.

cz.info.pl: Konrad Cinkowski

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px