Niedziela z zabytkowymi samochodami

I Częstochowski Zlot Pojazdów Zabytkowych nad którym patronat objął Automobilklub Częstochowski oraz Prezydent Miasta Częstochowy odbędzie się już dziś, 9 czerwieca 2013 roku.

Nie zabraknie akcentów związanych z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie.

Duża ilość konkurencji, zabaw oraz upominków sprawi, że na zlocie słowo nuda nie zagośći. Zlot ma charakter spotkania towarzyskiego, w którym uczestnicy biorą udział w zabawach i konkurencjach związanych z motoryzacją.

Podobne zloty są organizowane w całej Polsce, to pierwszy zlot w Częstochowie.

Będzie się on różnił jednak od tych organizowanych w całym kraju, ponieważ został udoskonalony o konkurencje dla uczestników oraz dla publiczności. Dzięki temu stanie się bardziej atrakcyjny i powinien ściągnąć do Częstochowy wiele interesujących Zabytkowych pojazdów.

Będzie to również jedyna tego typu atrakcja dla mieszkańców Częstochowy, ponieważ nie tylko poznają same pojazdy, ale wezmą także czynny udział w zabawie oraz przeżyją niesamowitą przygodę podczas obserwacji przejazdu tych fantastycznych klasyków. Start C.H. Jagiellończycy, meta Plac Biegańskiego.

Plan zlotu:
8.30-10.30 zapisy zawodników
10.30 uroczyste rozpoczęcie zlotu
11.00-13.00 konkurencje i zabawy: (strongman, próba sprawnościowa, test z historii motoryzacji - kwalifikacje)
13.15 ogłoszenie finalistów testu motoryzacyjnego
13.30 przejazd ulicami Częstochowy w eskorcie policji (CH Jagiellończycy na Plac Biegańskiego)
14.00 przyjazd na plac Biegańskiego
14.00-15.30 poczęstunek
15.30-16.45 konkurencje i zabawy (alkogogole, finał testu z historii motoryzacji)
17.00 rozdanie nagród

Atrakcje dla osób przyjezdnych (właścicieli pojazdów zabytkowych)
Konkurencje:
1. STRONGMAN - zadaniem uczestnika zlotu jest przeciągniecie pojazdu (Fiata 126p) w jak najkrótszym czasie. Odległość 5 m.
2. PRÓBA SPRAWNOŚCIOWA - zadaniem uczestnika jest bezbłędne przejechanie próby w jak najkrótszym czasie (pojazdem przygotowanym przez organizatorów ze zmienionym układem kierowniczym).
3. ALKOGOGLE - zadaniem uczestnika zlotu jest otwarcie drzwi samochodowych w alkogoglach jednym z trzech identycznych kluczy w jak najkrótszym czasie.
4. TEST Z HISTORII MOTORYZACJI
Kwalifikacje: zadaniem uczestnika będzie odpowiedzenie na 15 pytań z historii motoryzacji polskiej i światowej. Do finału wchodzi 6 uczestników zlotu (muszą osiągnąć jak najmniejszą liczbę błędów). Czas trwania testu 4 minuty.
Finał: 6 uczestników odpowiada na pytania z historii motoryzacji indywidualnie. Każdy uczestnik może zrobić trzy błędy, trzecia błędna odpowiedz powoduje odpadniecie uczestnika.

Inne atrakcje:
1. Kazdy uczestnik przy zapisie w biurze zlotu otrzyma pamiątkę zlotową
2. Osoby które nie zdobędą któregoś z trzech pierwszych miejsc za ciekawie wykonana próbę otrzymają wyróżnienia i inne nagrody
3. Na Palcu Biegańskiego powstanie mini miasteczko wojskowe, gdzie uczestnicy zlotu zostaną podjęci ciepłym wojskowym poczęstunkiem.

Atrakcje dla mieszkańców miasta
1.Pokaz pojazdów zabytkowych oraz historycznych
2.Zapoznanie się z historią motoryzacji
3.Dla dzieci słodycze i upominki
4.Konkursy z nagrodami dla publiczności

Ponadto mieszkańcy oraz uczestnicy zlotu poznają Częstochowskiego utytułowanego malarza-artysty Krzysztofa Żyngla (absolwenta AJD). Namalował specjalnie na zlot obraz, który znalazł się na numerach startowych, plakatach oraz zaproszeniach. Artysta pojawi się na zlocie, będziecie państwo mogli go lepiej poznać.

Zlot zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od organizatorów zostanie przekazany pamiątkowy 1 numer startowy, natomiast uczestnicy zlotu (jeśli wyrażą chęć) przekażą gadżety związane z zabytkową motoryzacją. Sponsorzy również będą mogli przekazywać upominki, które trafią w styczniu na licytację kolejnego finału WOŚP.

cz.info.pl; źródło: AJD, Automobilklub Częstochowski