Głosujmy na Drzewo Roku – Lipę z Cielętnik.

Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie zgłosił do konkursu Drzewo Roku pomnik przyrody, 700-letnią lipę z Cielętnik.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Od 1 czerwca na stronie internetowej www.swietodrzewa.pl rozpoczął się plebiscyt Klubu Gaja na Drzewo Roku 2013. Internauci głosują na 11 drzew, wybranych do finału spośród 191 zgłoszonych ze wszystkich 16 województw w kraju.
 
To 3. edycja konkursu Klubu Gaja – Drzewo Roku.

Jego ambasadorami są podróżniczka i autorka, Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator, Kazimierz Kutz. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.
 
Ubiegłoroczny zwycięzca - platan z Kóz (woj. śląskie) otrzymał ponad 7 000 głosów i reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku, w którym zajął 2. miejsce i zdobył prawie 14 000 głosów.
 
Na 3 edycję konkursu Drzewo Roku 2013 drzewa zgłaszały placówki oświatowe, urzędy gmin, nadleśnictwa, stowarzyszenia i osoby prywatne.
 
Wśród finalistów jest piękna Lipa z Cielętnik - zgłoszona przez Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie.
 
Lipa drobnolistna, wiek ok. 600-700 lat, obwód 1105 cm, wysokość ok. 31,5 m, pomnik przyrody; Cielętnicka lipa rozszerzą się ku górze, a nie ku dołowi, jak inne drzewa. Uznawana jest za najgrubsze drzewo w Polsce. Prawdopodobnie jest jednym drzewem zrośniętym z wielu. Legenda głosi, że pewien wojewoda opłakujący śmierć potomka posadził tu 18 lip, które zrosły się w jeden organizm. Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed... obgryzaniem przez pątników, którzy wierzyli, że kora lipy uśmierza i leczy ból zębów. Na wprost lipy widnieje obraz św. Apolonii – patronki od bólu zębów.

Aby Lipa z Cielętnik przeszła do finału europejskiego, musi uzyskać największą liczbę głosów spośród 11 finałowych drzew.
Lipa z Cielętnik: najpiękniejsza, największa, najstarsza, imponująca i z ciekawą historią. Informacje na stronie KLUB GAJA.

Jak głosować?
Głosy możemy oddawać do końca czerwca: http://baobab.nazwa.pl/www/drzewo_roku_2013/
Kliknij w plakat DRZEWO ROKU 2013 i oddaj głos na wybrane drzewo - Lipę z Cielętnik.
Odbierz w swoim email LINK ZATWIERDZAJĄCY TWÓJ GŁOS, kliknij w link i gotowe.
ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA! Lipa z Cielętnik potrzebuje Twoich głosów!
 
***
Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem szczególnie przez nią docenianym. Poszukuje „drzew z opowieścią, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi”. Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; inicjuje przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym i nagłaśnia tego typu działania.

Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa – programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jego celem jest  edukacja   dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu. Wspólne   sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia, i do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. W 10 edycji programu zasadzono rekordową liczbę drzew – ponad 102 000. Wzięło w nim udział - ponad 56 000 osób.
 
cz.info.pl; źródło: ZST Częstochowa