Częstochowski Festiwal Jazzu Tradycyjnego

Tegoroczna wiosna za sprawą IX Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING Częstochowa 2013 upłynie w Częstochowie pod znakiem różnych odmian jazzu tradycyjnego.

Na koncerty i wydarzenia festiwalowe zapraszamy w dniach 31 maja do 2 czerwca 2013. Festiwal ten po raz pierwszy zorganizowany został w 2002 roku i spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem częstochowskich melomanów. Jego pomysłodawcą jest zespół Five O'Clock Orchestra - dwukrotny zdobywca prestiżowej "Złotej Tarki" (2001, 2002).

Festiwal jest imprezą cykliczną, która organizowana jest co roku wiosną. Pełna nazwa Festiwalu brzmi Hot Jazz Spring Częstochowa Festiwal Jazzu Tradycyjnego.

Kapituła Międzynarodowego Festiwalu Hot Jazz Spring przyznała nagrodę Honorowego Swingującego Kruka w roku 2013 polskiemu pianiście, organiście oraz popularyzatorowi jazzu Wojciechowi Karolakowi.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=xzn4Ng-G5i4&feature=youtu.be{/youtube}

Program Festiwalu 2013

Prowadzenie koncertów -Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

31.05.2013 - piątek
18.00 Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej

19.00
Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Jazz Band Ball Orchestra
Otwarcie wystawy fotograficznej Zbigniewa Burdy "8 x Hot Jazz Spring"
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski i Eugeniusz Marszalek - "Suita Nowoorleańska"
- Five O'Clock Orchestra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej

22.00 Otwarcie Jazz Klubu "Five O'Clock" Częstochowa, ul. Racławicka 2
Janusz Szrom & Tador Swingtet
Jam Session

01.06.2013 - sobota
14.00 Finał konkursu "Swingujący Kruk" w "Gaude Mater", Częstochowa ul. Dąbrowskiego 1

13.30 Aleja N.M.P. - Marching Band - Leliwa Jazz Band

17.00 Sala Kameralna Filharmonii Częstochowskiej
Blues Fellows Swingin' Band & Ewa Konarzewska

19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
The Warsaw Dixielanders
Sebastian Büscher Quartet & Irena Gałązka

22.30 Klub "Muzyczna Meta" ul. Jasnogorska 13
Five O'Clock Orchestra & Justyna Królak
Jam Session

02.06.2013 - niedziela
17.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Koncert laureatów konkursu "Swingujący Kruk"
Neil Wilde & Wojtek Kamiński
Wręczenie Honorowego Swingującego Kruka Wojciechowi Karolakowi
Kwartet Wojciecha Karolaka

Dyrektor Festiwalu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Jazz Band Ball Orchestra
Jazz Band Ball Orchestra (także Jazz Band Ball, w skrócie JBBO) - polski zespół muzyczny wykonujący jazz tradycyjny, uważany za najstarszy polski zespół wykonujący ten gatunek muzyki. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962 roku. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, a w jej skład weszli studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Jazz-band z powodzeniem zaczął występy na festiwalach profesjonalnych muzyków jazzowych (Jazz nad Odrą we Wrocławiu w 1963, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie w 1965, 1966, 1969 i 1976, Old Meeting Jazz w Warszawie w latach 1976-78 i 1980-81). Koncertował też poza granicami kraju (Austria, Czechosłowacja, Dania, Francja, NRD, RFN, Szwecja, USA, Wyspy Kanaryjskie) i brał udział w zagranicznych festiwalach, m.in. North See Jazz Festival w Hadze (Holandia), Dixieland Meeting w Obernhausen (RFN), a także wielokrotnie w amerykańskim Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento. Jazz Band Ball Orchestra współpracował m.in. z amerykańskim trębaczem jazzowym Wallace'em Davenportem, z którym wspólnie zagrał na Jazz Jamboree w 1969 i 1976 roku. Zespół brał ponadto udział w licznych programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.

Five O'Clock Orchestra
Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock powstał w 1969 roku. W roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2001 i 2002. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 3 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. O 2011 roku gra w nowym składzie: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornet, flugelhorn, Marek Rudnicki - klarnet, saksofony, Dymitr Markiewicz - puzon, Wojciech Kamiński - fortepian, Andrzej Nowicki - banjo, gitara, Eugeniusz Marszałek - kontrabas, Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew.

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną.

Marek Rudnicki - czołowy polski saksofonista, klarnecista i flecista. Występuje z wieloma artystami, Ray Charles zaprosił go do swojego zespołu w czasie koncertów w Polsce, na stałe gra w Swing Workshop Wojtka Kamińskiego.

Dymitr Markiewicz - puzon, legendarny puzonista grający mi.n. w zespołach: Warszawscy Stompersi oraz The Ragtime Jazz Band. Od wielu lat mieszkający Hälsingborg w Szwecji oraz Prachuap Khiri Khan Thailand. Grał w wielu formacjach szwedzkich od 2011 roku członek Five O'Clock Orchestra.

Wojciech Kamiński - pianista, organista, kompozytor i pedagog. W roku 1965 założył zespół Old Timers. Prowadzi też swój reaktywowany zespół Swing Workshop. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli. Od 2013 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka". Wiceprezes ds. artystycznych Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Andrzej Nowicki - banjo, gitara. Podpora sekcji rytmicznej Five O'Clock Orchestra. Od 2001 gra również w Siergiej Wowkotrub Trio. Jest wykładowcą PSM w Radomsku w klasie gitary.
Eugeniusz Marszałek - kontrabas. Muzyk z 30-letnim stażem w Częstochowskiej Orkiestrze Symfonicznej. Zaaranżował wielu utworów na różne składy instrumentalne, kompozytor mi.n. Suity Nowoorleańskiej na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną.

Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew. Od 1969 roku gra w zespole Five O'Clock Orchestra, którego jest współzałożycielem. W roku 2009 rozpoczyna współpracę z formacją bluesową K.K Blues Band.

Janusz Szrom
Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od roku 1994. W roku 2008 Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do zaśpiewania utworu "What are you doing the rest of your life" podczas Jubileuszowego 50-tego festiwalu Jazz Jamboree. Na początku 2009 r. zajął II miejsce w plebiscycie "Jazz Top 2008" czasopisma Jazz Forum w kategorii "Wokalista Roku", a w kolejnej edycji plebiscytu "Jazz Top 2009" oraz "Jazz Top 2012" zajął I miejsce. Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Jest również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych "Jak oni śpiewają" oraz "Fabryka Gwiazd". Janusz Szrom jest również autorem projektu muzycznego "Straszni Panowie Trzej", pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Tador Swingtet to formacja istniejąca od 2008 roku, której liderem jest Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski. Skład zespołu tworzą zaproszeni przez muzyka artyści grający jazz tradycyjny. Tador Swingtet jest grupą prowadzącą Jam Session w czasie trwania IX edycji Hot Jazz Spring w Częstochowie. Lider zespołu Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski do ostatniej chwili zaskakuje pomysłami zarówno repertuarowymi jak i składem osobowym tej formacji.

Leliwa Jazz Band
Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody "Złota Tarka - Gold Washboard 2005" na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Wyróżniony nagrodą "Uskrzydlony - 2005" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Zespół LJB brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Krakowskie Zaduszki Jazzowe - Kraków, Baszta Jazz Festiwal - Czchów, Hot Jazz Spring - Częstochowa, Mazurska Fiesta Jazzowa - Giżycko, Old Jazz Night - Pisz, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem, Śląski Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz-Mandau - Zittau (D), International Jam Session (SK), Nemetkozi Dixieland Festival - Salgotarjan (HU), International Dixieland Most (CZ), Mezinarodni Tynistky Swingovy Festival (CZ), Salon Tradiocniho Jazzu Libis k. Prahy (CZ), Don Chento Jazz 2010 - Kaliningrad (RU). W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.

Ewa Konarzewska
Wokalistka śpiewająca jazz tradycyjny i muzykę pop - rockową z zespołem Zielono - Czarni, instruktor tap - dance i ruchu scenicznego, konsultantka emisji głosu. Profesjonalnie zaczęła śpiewać z drugim składem Ali Babek, który towarzyszył podczas debiutu Tadeuszowi Woźniakowi w premierowym wykonaniu "Zegarmistrza światła" na Festiwalu w Opolu. Zaśpiewała z nim setki koncertów w Polsce i wielu krajach świata, nagrała dziesiątki programów telewizyjnych dla polskich i zagranicznych stacji. W 1979 roku była w pierwszym składzie grupy Perfect z Barbarą Trzetrzelewską i Zbigniewem Hołdysem, nagrywała i koncertowała również z Anną Jantar. W 1979r wyjechała z Perfectem na półroczny kontrakt do USA. Tam ukończyła szkołę tap - dance (stepowania) i ugruntowała swoją znajomość jazzu. Od tego momentu postanowiła śpiewać ukochany swing. Wielokrotnie występowała na Old Jazz Meeting. Koncertowała w latach osiemdziesiątych w klubach jazzowych w całej Polsce z zespołami: Gold Washboard, Blues Fellows oraz z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi. Do programu dołączyła stepowanie i zaczęła wojaże po świecie. W przerwach między wyjazdami prowadziła zajęcia ruchu scenicznego, włączając elementy jazzu. Obecnie zajmuje się promocją talentów muzycznych, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie. Propaguje jazz na łamach miesięczników muzycznych.

Blues Fellows Swingin Band
Założony w 1984 r. Blues Fellows Swing'in Band to jeden z czołowych polskich zespołów uprawiających jazz tradycyjny. Repertuar, na który składają się standardy jazzowe z lat 20-tych i 40- tych balansuje pomiędzy, rzecz jasna, dixielandem a jazzem nowoorleańskim. Dzięki energii i żywemu temperamentowi wykonawców legendarne już utwory zostają odrodzone w specyficznym duchu zespołu.

Blues Fellows to grupa szczególna, przede wszystkim ze względu na tworzące ją pokolenie animatorów ruchu jazzowego w kraju i tzw. Średniego pokolenia jazzmanów. Większość członków zespołu grała w tak znanych grupach, jak: "New Orleans Stompers", Big Band "Stodoła", Jazz Band Ball Orchestra, Old Metropolitan Band, Vistula River Brass Band, Old Timers czy Gold Washboard. Założyciel i leader orkiestry, Jerzy Więckowski to ceniony, wieloletni pracownik Zrządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Łączy umiejętności organizacyjne z grą na perkusji w zespołach tradycyjnych. Przez długie lata leaderował w zespole Vistula River Brass Band, ktory koncertował w całym kraju a także w Skandynawii, Francji, Czechosłowacji, Niemczech i byłym ZSRR. "Vistula..." dwukrotnie zdobyła Złotą Tarkę w latach 1976 i 1977. Na swoim koncie ma trzy płyty dlugogrające, jednego single'a oraz kasety. Do Blues Fellows Jerzy Więckowski ściągnął kilku swoich kolegów z różnych zespołów tradycyjnych. Doświadczenie muzyków, ich wykształcone koncepcje stylistycze już w roku założenia grupy zaowocowały występami na Ogólnopolskich Targach Jazzowych "Old Jazz Meeting" w Warszawie, imprezie "Jazz na Kresach'84" oraz na "Dixieland Picnic" w Gnieżnie, Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu Grupa koncertowała w Berlinie Zachodnim i na Międzynarodowym Festiwalu w Dunkierce w 1985 r. W zespole występowali m.in. Anna Panas (voc), Wiesław Eyssymont (tp), Marek Wachowiak (tb, voc), Ryszard Kwaśniewski (ts, as, ci), Mieczysław Mazur (p), Zygmunt K. Jagodziński(bj, g), Stanisław Piotrowski (b); Wojciech Grobosz (p). Blues Fellows znani są w klubach jazzowych na terenie całego kraju. W swoim dorobku mają wiele koncertów i występów na najważniejszych imprezach jazzowych w Polsce, oraz wiele koncertów w klubach jazzowych RFN, Francji, Skandynawii, Portugalii i Holandii.

The Warsaw Dixielanders
Charakteryzuje się graniem tradycyjnych standardów jazzowych pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago. Wykonuje również polskie standardy z lat 30' i 40' XX wieku oraz tematy nawiązujące do tego okresu. W zespole grają: Jurek "Kusy" Kuszakiewicz - trąbka / wokal, wieloletni członek zespołów: Vistula River Brass Band, Alexander's Ragtime Band i Old Timers. Edward Wiśniewski - klarnet / saksofony, jako solista grał przez 30 lat w Orkiestrze Koncertowej Wojska Polskiego. Mariusz Wnuk - puzon, wieloletni członek zespołu HAGAW i Happy Jazz Band. Marek "Słoma" Słomiński - banjo. Ireneusz Kozłowski - kontrabas, wieloletni członek zespołu Blues Fellows. Jerzy Więckowski - perkusja, wieloletni członek zespołu Blues Fellows.

Sebastian Büscher Quartet
Sebastian Büscher saksofonista i kompozytor. Muzyką zainspirował się w młodym wieku poprzez lekcje fletu oraz muzykę kościelną. Następnie zwrócił się w stronę muzyki rockowej oraz improwizowanej. Jako członek zespołu OWL - BigBand zdobył pierwsze doświadczenia z muzyką jazzową. Jest absolwentem Wydzialu Jazzu w Konserwatorium w Maastricht. W zespole grają: Moritz Schippers - piano, Roman Wollenhaupt - kontrabas, Moritz Baranczyk - perkusja.

Irena Gałązka
Wybitna wokalistka, która niemal całe swoje życie artystyczne spędziła poza granicami kraju, śpiewając w prawie całej Europie, USA i Kanadzie. Od niedawna na stałe występuje w kraju. Jest gwiazdą pierwszej wielkości, tak o niej mówi środowisko muzyczne. Jej doskonała technika, niepowtarzalna, wyjątkowa barwa głosu, ekspresja wokalna z jaką śpiewa, eksploduje natychmiast w reakcji publiczności.

Neil Wilde
Wokalista pochodzący z Morley Yorkshire. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 17 lat. Po regularnych podróżach w całej Skandynawii, osiedlił się w Norwegii w 1991, pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty "Najlepszym norweskim strzeżonym sekretem". Koncertował jak również mieszkał w takich miejscach jak Hiszpania, Szwecja czy USA. Choć największy wpływ miały na niego takie osobistości jak Jerry Lee i Elvis Presley, szybko zaczął inspirować go boogie woogie, przez co stworzył swój niepowtarzalny styl. Potrafi zabawiać publiczność grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowania, a wszystko to w stylu boogie woogie. Przez ostatnie 33 lata podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.

Wojtek Kamiński
Pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych.

Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne Ragtim'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego. W roku 1965 założył zespół Old Timers, który do dzisiaj odnosi sukcesy w całej Europie i należy do ścisłej czołówki tego gatunku. Swing Workshop jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. Zespół powstał w 1978 roku, ostatnio reaktywował się i wydał płytę. O bardzo wysokim poziomie artystycznym zespołu Swing Workshop świadczą bardzo wysokie notowania w rankingach Jazz Top, które są organizowane przez miesięcznik Jazz Forum.

Wojciech Karolak
Pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.

W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków "Jazz Forum" został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda. W latach 90. XX wieku współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał trzy albumy. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona, Zbigniewa Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, napisał do niej bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów żony, Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza.

cz.info.pl; źródło: Materiały Organizatora