Banner Top

201. jorcajt Dawida Biedermana

201 jorcajt Dawida BiedermanaW 201. rocznicę śmierci rabina (jorcajt) Dawida Biedermana, pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow, 27 stycznia br. zjechali do Lelowa chasydzi z całego świata.

Zgodnie z tradycją podczas uroczystości przy jego grobie, chasydzi w tradycyjnych strojach, czczą pamięć cadyka Biedermana. Do Lelowa przybyli chasydzi z Izraela, Europy Zachodniej i Ukrainy, aby modlić się na jego grobie. Ucztowali, samodzielnie przygotowali posiłki z przywiezionej przez siebie koszernej żywności, tańczyli i śpiewali - uważają bowiem, że w ten sposób także można chwalić Boga.

Z inicjatywy rabina Szimona Anshina z Izraela poszukiwania miejsca pochówku cadyka Biedermana prowadzono w Lelowie w 1988 r. Nad pracami czuwała Fundacja Rodziny Nissenbaumów. Ustalono, że szczątki słynnego cadyka spoczywają pod jednym ze sklepów spółdzielni (po wojnie na miejscu dawnego cmentarza żydowskiego wybudowano pawilony i sklepy gminnej spółdzielni, dawną synagogę przerobiono na fabrykę świec, a rytualną łaźnię na magazyn).

Wykopano czaszkę, piszczele oraz kości rąk, które przekazano na badania do Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Kiedy okazało się, że szczątki należą do Dawida Bidermana, na zapleczu budynku w lutym 1989 r. wybudowano grobowiec (ohel) cadyka.

W grudniu 2008 r. nastąpiło formalne przekazanie tego gruntu przez spółdzielnię do Skarbu Państwa, który przekazał go Gminie Żydowskiej w Katowicach. Następnie kirkut przekazano Fundacji Chasydów. Latem 2011 r. Fundacja Rodziny Nissenbaumów ogrodziła teren cmentarza. Wybudowano też nowy ohel. Zgodnie z żydowskim zakazem „podnoszenia kości”, ohel został wybudowany nad miejscem pochówku szczątków Cadyka Dawida Bidermana.

W 2014 roku, z okazji 200. rocznicy śmierci cadyka Bidermana, wójt Gminy Lelów, z Simchą Krakowskim i członkiem rodziny Nissenbaumów na murze ohelu odsłonli tablicę w języku polskim i hebrajskim.

Cadyk Dawid Biderman był rabinem, pierwszym cadykiem chasydzkiej dynastii Lelow, jednym z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Jego następcą został syn Mosze Biderman, który przeniósł siedzibę dynastii z Lelowa do Jerozolimy.

cz.info.pl; foto: Waldemar Deska

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px