Banner Top

III Festiwal Retro Częstochowa

Dla wszystkich tych, którzy nie mieli pojęcia co począć w ciepły lipcowy, sobotni wieczór,(9 .07) dla wszystkich tych, którzy specjalnie czekali na to wydarzenie i  wszystkich miłośników podróży w czasie zdarzył się Festiwal Retro Częstochowa.

Tegoroczne, już trzecie z kolei święto szlagierów znanych bez mała od stu lat nosiło tytuł „Każdemu wolno kochać” a gospodarzem była częstochowska formacja Makabunda, która stworzyła magiczną atmosferę zapraszając znamienitych gości. Prawykonania dawnych przebojów słyszane były m.in. w Polskim Radiu, które od dnia 18 kwietnia 1920 roku rozpoczęło nadawanie regularnych audycji.

W Amfiteatrze przy Promenadzie im. Czesława Niemena przy zachodzącym słońcu przygodę z czasem rozpoczął Tomasz Stockinger. Wehikułem wiecznie żywych przebojów przeniósł nas w atmosferę przedwojennych lat ubiegłego wieku. Wcześniej czytamy w programie „atrakcje pozamuzyczne, żonglerka, pokazy”, później natomiast po raz pierwszy na częstochowskiej scenie wystąpił zespół Goodnight Circus z piosenkami Berlina lat 30-tych.

Wstęp jak co roku wolny a na deskach same gwiazdy, przy których blasku mogliśmy się troszkę ogrzać, bo wieczory coraz chłodniejsze. Tak więc rozśpiewane Radio Retro rozpoczął Krzysztof K.A.S.A. Kasowski z rockowymi aranżacjami np. „Spotkamy się na Nowym Świecie”, Violetta Arlak zachęcała do kupna „Gorących bubliczek”, Kasia Skrzynecka  wystąpiła z wyznaniem, iż  „Nie ma co na siebie włożyć”.

Z całą pewnością nad Promenadą unosiły się duchy gwiazd warszawskich kabaretów, teatrów i filmu: Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej, Adolfa Dymszy, Hanki Ordonówny czy Poli Negri.

Spotkanie miało również charakter - z przymrużeniem oka, edukacyjny - ponieważ liczna widownia dowiedziała się, że najwięcej wpadek bywa po szlachetnych trunkach i naturalnie konsekwentnie w kolejności: „Ta Mała piła dziś i jest wstawiona”, „Ada, to nie wypada”, „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” i Ania Rusowicz potwierdzając niejako, wyśpiewała „Jestem w niebie”. O tym, że Sex Appeal jest kobiecą bronią i w końcu, że „Każdemu wolno kochać” nikogo już chyba nie trzeba przekonywać.

Wszystkim wcześniej wspomnianym, oraz wielu innym artystom, śpiewającym, grającym, ale także pięknie, lekko, zwiewnie tańczącym zawdzięczamy miły wieczór i wielu z nich być może, będziemy mogli podziwiać już za rok.

Bo widać, że idea i pomysł zespołu Makabunda trafił na podatny i bardzo wdzięczny grunt częstochowskich widzów, którzy niejednokrotnie podśpiewywali, tańczyli, nucili na równi z aktorami.

Prowadzenia Radia Retro  podjęli się i poprowadzili pani Emilia Krakowska znana ze znakomitych ról teatralnych, filmowych i radiowych oraz, jakże na miejscu Wojciech Dąbrowski dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.

dla cz.info.pl AgAO, foto: Kornel Orłowski

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px