Banner Top

IRA dla WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Częstochowie już po raz dwudziesty drugi! 23. Finał grał „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Podczas częstochowskiego finału, oprócz tradycyjnej zbiórki i licytacji, zorganizowano m.in. III Częstochowski Bieg „Policz się z cukrzycą”, kurs nurkowania, czy spotkanie z off-roadowcami. Na scenie przy Ratuszu Miejskim odbyły się koncerty: Sunday's Red Sky, Eternal Spiritis i Sariusa. Gwiazdami Finału był zespół IRA i Kasia Kowalska.

IRA to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów lat 90., mający na koncie trzy złote płyty i jedną platynową. Grupa pochodzi z Radomia, zadebiutowała w 1988 roku na festiwalu w Opolu, a dwa lata później ukazał się jej debiutancki album „IRA”.

Przełom w karierze grupy nastąpił w 1991 roku, wraz z ukazaniem się płyty „Mój dom”, która pobiła wszelkie rekordy popularności. Kolejne lata były pasmem sukcesów, co potwierdziła płyta „1993” i wspólny koncert z grupą Aerosmith w Polsce.

Po nagraniu trzech kolejnych albumów (Live, Znamię, Ogrody) zespół zawiesił działalność. Wokalista Artur Gadowski rozpoczął wówczas karierę solową, ale w 2001 roku zdecydował się na powrót do grupy. Od tego czasu ukazały się płyty - „Tu i Teraz” (2002), „Ogień” (2004) i „Live - 15-lecie” (2004). W sierpniu 2007 roku zespół przypomniał o sobie ósmym studyjnym albumem - „Londyn 08:15”. Pod koniec października 2009 Ira wydaje dziewiątą płytę studyjną „9”. Album uzyskał status złotej płyty. W kwietniu 2013 miała miejsce premiera płyty „X”.

cz.info.pl; foto: Adrian Ciężki

View the embedded image gallery online at:
https://cz.info.pl/fotorelacje2/ira-dla-wosp#sigProIdaa0d7ab3cf

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px