Banner Top

XVIII-wieczny piknik w Częstochowie

5 maja o godzinie 12.00 przed ratuszem na Placu Biegańskiego zebrali się mieszczanie i oddział garnizonu Częstochowskiego w oczekiwaniu na marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Stanisława Małachowskiego, który obwieścił, że podpisano Konstytucję 3 Maja. W postać marszałka wcielił się Antoni Rot, aktor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Tak zaczęła się kolejna edycja XVIII-wiecznego pikniku w Parku Staszica organizowanego przez Garnizon Fortecy Częstochowskiej, a który w tym roku zbigł się z uroczystością obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Otworzyła cykl czterech scen historycznych wyreżyserowanych przez Konrada Chęcińskiego we współpracy z Teatrem im. Adama Mickiewicza.

Jak co roku rekonstruktorzy zaprosili częstochowian do wspólnego przeniesienia się w niesamowity wiek XVIII - piękne stroje, koncert barokowej muzyki, pokaz sztuki wojennej w wykonaniu żołnierzy Garnizonu i wiele ciekawych informacji, gier i zabaw.

Garnizon Fortecy Częstochowskiej jest grupą rekonstruktorów która od kilku lat dynamicznie rozwija się zarażając swoją pasją do historii coraz szersze grono ludzi z całej Polski. Są otwarci na nowe osoby które chciałyby do ich przygód dołączyć - od budzących dreszczyk emocji bitew po przepyszne bale urządzane w pałacach.

Impreza została zorganizowana przy współpracy Urzędu Miasta Częstochowy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Częstochowie.

cz.info.pl; foto: Kornel Orłowski

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px