Nowe portrety aktorskie w foyer naszego teatru

Nowy zestaw oficjalnych portretów aktorów teatru im. Adama Mickiewicza wykonał Piotr Dłubak, Artysta związany z naszą sceną od 25 lat. Z okazji tego wydarzenia zapytaliśmy autora o okoliczności powstania zdjęć.

Red: Piotrze fotografujesz naszych Aktorów od wielu lat, to są setki, ba tysiące fotogrfii ze spektakli. Wykonałeś też sporo plakatów. Czy taki bagaż doświadczenia pozwala jeszcze mieć „świeże oko”?

Piotr Dłubak: No, spróbowałbym inaczej... Rozwijamy się wspólnie, razem przechodzimy przez te wszystkie inscenizacje, premiery i chimery, a było ich od lat 90. około 150. Plakatów zrobiłem około 40. Portretuję twórców do teatralnych wydawnictw non stop, mam kontakt ze „świeżymi” artystami to i oko musi takie być.

Zestaw zaprezentowanych portretów jest taką zbiorową wizytówką zespołu, czy opierałeś się na jakimś planie, stylizacji? Jak mocno ingerowałeś, proponowałeś kształt wizerunków?
Tak, jak to było?... Chyba z każdym inaczej. To rodzaj sprytnego określenia pola działania zasięgu spotkania, znajomość z portretowaną osobą niweluje pierwotne zaciekawienie, usypia, odbiera ekscytację po części, więc jest trudniej. Zdjęcie to zatrzymanie na zawsze w jednej teraźniejszej chwili. Jeśli jest nasza wpólna, to mamy prawdę i gotowy portret. To tyle z metafizyki, dalej to godziny rzemieślniczej pracy nad obrazem - rozterki i cierpienie wcześniej już rozchwianego twórcy.

Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy do oglądania fotografii Piotra Dłubaka.

19-waldemar-cudzik
18-teresa-dzielska
17-sylwia-warmus
16-sylwia-karczmarczyk
15-sebastian-banaszczyk
14-robert-rutkowski
13-michal-kula
12-marta-honzatko
11-malgorzata-marciniak
10-maciej-poltorak