Banner Top

Jak zablokować płatne SMSy?

Z pewnością nie raz otrzymaliście na swój telefon komórkowy sms o treści „Twój numer został wylosowany, weź udział w konkursie, gratulujemy otrzymałeś 100 000 pkt w..., ślij bezpłatną odpowiedź... itp”.

Być może zapisałeś się przypadkowo do płatnej subskrypcji usług Premium. Są to usługi telekomunikacyjne o podwyższonej opłacie wykorzystywane do świadczenia takich usług jak: konkursy i loterie SMS, usługi informacyjno-rozrywkowe, dostęp do zakupu grafiki, dzwonka, gry na telefon poprzez strony WAP, usługi społecznościowe: czaty, dostęp do elektronicznych wydań prasy w Internecie i inne, infolinie.

Najczęściej wystarczy tylko jeden SMS, aby trafić na listę subskrybentów i płacić od kilkadziesiciu do nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jak chronić swój numer i swoje rachunki przed „niechcianymi” SMSami?

Najprościej wygląda to dla użytkowników sieci Play. W tym przypadku wystarczy wysłać SMS-a o treści: „STOP” na numer 6000, aby zrezygnować ze wszystkich prenumerat i subskrypcji na telefonie. Komenda anuluje wszystkie subskrypcje, do jakich jesteś zapisany. Żeby sprawdzić listę i zobaczyć, czy któregoś z nich naprawdę nie potrzebujesz, wyślij SMS o treści: „LISTA” na numer 6000. Dodatkowo Play oferuje swoim abonentom możliwość zablokowania odbierania SMS-ów Premium. Aby nie otrzymywać uciążliwych informacji, wystarczy wysłać wiadomość o treści: „STOP” na numer 252 (opłata jak za zwykłego SMS).

Abonenci i użytkownicy sieci Plus mają kilka sposobów na ograniczenie lub pozbycie się niechcianych wiadomości. Po pierwsze: wysyłając SMS-a o treści: „LIMIT SMS 0” na numer 2601. Od tej pory nie będziesz już otrzymywał wiadomości o podwyższonej płatności. Inną metodą, przydatną, gdy od czasu do czasu korzystamy z SMS-ów Premium, jest ustalenie miesięcznego limitu, jaki możemy przeznaczyć na ten cel. Dostępne kwoty to: 35, 50, 75, 100 i 200 zł, a po ich wykorzystaniu uaktywni się blokada lub zostaniesz poinformowany o przekroczeniu wyznaczonego progu kwotowego. Aby aktywować limit należy wysłać SMS-a o treści: „ZABLOKUJ (kwota limitu)” na numer 2601. Aby wyłączyć wszystkie subskrypcje wysyłamy SMS-a o treści: „START BLOKADA” na numer 8888. Żeby sprawdzić czy mamy aktywne subskrypcje wysyłamy SMS-a o treści: „LISTA” na numer 8888.

Jeśli korzystasz z usług T-mobile, to skutecznie zrezygnować z płatnych subskrypcji możesz jedynie przez kontakt z Biurem Obsługi Abonenta, telefonicznie lub przez internet. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z otrzymywania wszelkich informacji handlowych od PTC wysyłanych poprzez SMS. W tym celu należy wysłać SMS o treści „NIE” na darmowy numer 80888. Blokada ta nie powoduje jednak wykluczenia z wysyłek realizowanych przez firmy zewnętrzne oferujące własne serwisy na numerach Premium.

Rezygnacja z numerów Premium dla klientów Orange to sprawa bardziej skomplikowana. Jeżeli korzystamy z usług tej sieci, to aby zaprzestać subskrypcji „niechcianymi” wiadomości musimy wpisać ich numery w specjalnej zakładce na stronie operatora. W sieci Orange nie ma możliwości wyłączenia wszystkich informacji handlowych i innych za pomocą jednej wiadomości SMS. Możemy jednak sprawdzić jakie serwisy operatora mamy subskrybowane, w tym celu wysyłamy bezpłatny SMS o treści „LISTA” na numer 6000. Całość procedury jest opisana na stronie Orange. Natomiast jeśli chcemy wyłączyć informacje handlowe od Orange, najprościej zrobić to przez stronę Orange On-line. Tam należy przejść następującą ścieżkę: usługi > wszystkie usługi > Zawieszenie subskrypcji – SMS Specjalny aktywując tę usługę blokujemy płatne serwisy operatora Orange.

Jeśli podane metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów pozostaje nam już tylko kontakt z biurem obsługi klienta, lub wysłanie pisemnej rezygnacji z tego typu usług i informacji.

Jeżeli wszystkie powyższe informacje są zbyt skomplikowane najprościej jest skorzystać z rozwiązań software’owych telefonu. Jeżeli Wasz telefon mie ma funkcji blokowania „niechcianymi” SMSów i numerów telefonów, w sieci z pewnością znajdziecie aplikację na system operacyjny Waszego telefonu, który pozwoli na blokadę SMSów i wyłączenie powiadomień o wiadomościach z danego numeru.

WAŻNE:
1. W wiadomości inicjującej usługę Premium SMS znajdują się informacje o regulaminie, cenie (np. za wysłanie pojedynczej wiadomości) oraz o tym, kto jest organizatorem zabawy - zapisz ją.

2. Opłaty za każdy SMS rozpoznać można po numerze telefonu nadawczego i odbiorczego. Jeśli numer, pod który mamy wysłać wiadomość, zaczyna się od cyfry 7, to druga cyfra będzie oznaczała jej cenę. Przykładowo, jeśli wysyłasz SMS na numer zaczynający się od 74, to koszt tej wiadomości wyniesie 4 złote plus VAT. Jeśli natomiast numer zaczyna się od cyfry 9, to dwie następne informują o jego cenie, czyli za SMS na numer zaczynający się od 917 zapłacisz 17 zł plus VAT.

3. Nie odpisuj na wiadomości, które wydają ci się podejrzane lub nie wiesz dlaczego zostały wysłane właśnie do ciebie.

4. Jeśli po wypisaniu z listy subskrybentów nie otrzymałeś SMS-a z potwierdzeniem - skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta swojego operatora.

Warto wysłać do usługodawcy (to nie jest operator) żądanie zaprzestania przetwarzania danych osobowych, w tym numeru telefonu. Usługodawcę można zlokalizować za pomocą rejestru, który prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na stronie UKE należy odszukać: Rejestr numerów wykorzystywanych do świadczenia usługi o podwyższonej opłacie, odnaleźć kontakt do usługodawcy i wysłać mail/pismo np. o treści:

„Powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 883), wzywam (nazwa firmy) do zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych i ich usunięcia w terminie 3 dni roboczych od otrzymania niniejszego wezwania. Dalsze przetwarzanie moich danych osobowych po tym terminie skutkować będzie złożeniem natychmiastowego zawiadomienia do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych”.

Rejestr Urzędu Komunikacji Elektronicznej numerów usług o podwyższonej opłacie TUTAJ

cz.info.pl

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px