Banner Top

Zapowiedzi

Dorota Pliszka: „Islandia - defragmentacja wspomnień”

rok pliszka dorota 2023Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wraz z Autorką Dorotą Pliszką zapraszają na wernisaż wystawy „Islandia - defragmentacja wspomnień” w Galerii FOTOPOBUDKA ROK-u.

Słowo od Autorki. O Islandii marzyłam w szkole średniej. O wszystkim czytałam w książkach, a chciałam zobaczyć. Ocean, wulkany, gejzery i lodowce. To było marzenie, które nie mogło się ziścić w tamtych czasach, ale niespodziewanie spełniło się w 2018 roku.

Anna Żyła: „Monolog z moją wyobraźnią”

rok zyla anna 2023Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wraz z Autorką Anną Żyłą zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa „Monolog z moją wyobraźnią” w Galerii ART FOTO ROK-u.

Anna Żyła - obroniła z wyróżnieniem egzamin magisterski na kierunku malarstwa, dyplom magisterski z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Jarosława Kweclicha w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

„Przygody Koziołka-Matołka”

politecznik koziolek 2023Teatr Pana O przedstawia bohaterów pierwszego, polskiego komiksu dla dzieci, w spektaklu teatralnym z dekoracjami i kostiumami UV.

Klub „Politechnik” zaprasza do roztańczonego, rozśpiewanego i pełnego magii Świata Kornela Makuszyńskiego, w którym wszystkie księgi Koziołka Matołka i Małpki Fiki Miki zebrane zostały w jedną całość.

Mike Parker’s MP Theory

mp theory 2023Początki MP Theory sięgają roku 2011, kiedy Mike Parker – wówczas 23-letni – nagrał w Nowym Jorku swoją pierwszą płytę „Prelude”. Od tamtej pory zjeździł Stany Zjednoczone i Europę wzdłuż i wszerz – często w trio ze swoim wieloletnim kompanem Sławkiem Pezdą na tenorze i Frankiem Parkerem na bębnach.

Jeśli częstochowskim słuchaczkom i słuchaczom to ostatnie nazwisko znajomo dzwoni perkusyjnym hi-hatem – to wszystko się zgadza: Frank Parker jest bowiem w Częstochowie znany świetnie z występów z naszą, bardzo mocną zresztą sceną jazzową.

Bum

teatr bum 2023Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na ostatnią premierę sezonu. Będzie to mocna, współczesna sztuka pt. „BUM”, autorstwa niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga.

Za scenografię i kostiumy odpowiada - Paula Grocholska – za muzykę – Anna Stela, a choreografię – Natalia Dinges, asystent reżysera – Mariusz Korek. Dramat przełożyła na język polski Karolina Bikont.

Jacek Waltoś M∞rze

mgs waltos jacek 2023Najnowszy cykl Jacka Waltosia – malarza, rysownika, rzeźbiarza, grafika – zatytułowany „M∞rze”, jest głównym wątkiem wystawy prezentowanej w MGS.

Ekspozycję budują jednak nie tylko dzieła z tej serii, tworzone przez Jacka Waltosia w ostatnich latach, ale również powstające od 1963 prace, w których Artysta ucieleśnia swoją fascynację krajobrazami „prowadzącymi do morza”. Są to cykle „Kaszuby”, „Ku morzu” „W morze”, „Przy morzu” „Kręgi”, „Młyny”.

Dorota Bujak - Gesty rytualne

mgs bujak dorota 2023Tytuł wystawy Doroty Bujak odnosi się do Mitologii Ludów Syberii, którą artystka zajmuje się od lat. Zainteresowanie mitologią ma swoje źródła w historii rodzinnej – zesłania dziadka (wówczas kilkuletniego chłopca) i jego rodziny na Syberię w latach wojny.

Tworząc grafiki i obrazy (cykl „czerwony”) Dorota Bujak dokonuje własnej interpretacji motywów mitologicznych, rozwija je o doświadczenia zasłyszane w opowieściach rodzinnych i przekłada na język artystyczny. Dzieła zyskują wymiar symboliczny, uniwersalny, obrazując takie aspekty ludzkiej egzystencji jak: uwięzienie, samotność, lęk, zatracenie, uwikłanie, potrzeba wsparcia i bliskości.

48. Jurajska Jesień. Świat ruchu. Świat pokoju. Świat jutra

mgs 48 jurajaka jesien48. edycja pleneru „Jurajska Jesień” przybrała całkiem inną formułę organizacyjną, określaną przez komisarz pleneru i kuratorkę wystawy Annę Żyłę jako „indywidualne poznanie fauny, flory, wody, skał, jaskiń”.

Na osobiste rozważenie tematu, indywidualne podejście komisarz / kuratorka wystawy kładła szczególny nacisk. Działaniem wspólnotowym było spotkanie w Muzeum Częstochowskim, gdzie artyści uczestniczyli w wykładzie i prezentacji pt. „Osobliwości przyrodnicze Jury Krakowsko–Częstochowskiej”, przygotowanej przez kustosz Działu Przyrody Elżbietę Janik.

Więcej artykułów…

  1. Maria Michoń - Pępek świata

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px