Banner Top

9. Międzynarodowy Salon „Marta natura w fotografii”

mgs 9 salon fotografii„W sztuce, w której podobno powiedziano już wszystko, magia przedmiotów i zatopienie się w szczególe, poparte intelektualną wizją autora, wciąż potrafią zachwycać”.

Janusz Mielczarek

Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2003 r., to projekt, który przybliżając znany w sztuce motyw martwej natury, jednocześnie stara się dociec, w którą stronę zmierza ten nurt współczesnej fotografii.

Organizacja 9. Międzynarodowego Salonu „Marta natura w fotografii” wiązała się z kilkoma zmianami: po rezygnacji pomysłodawcy Salonu Janusza Mielczarka, funkcję komisarza przyjął Sławomir Jodłowski; również Jury odbyło się po raz pierwszy bez udziału prezesa Fotoklubu RP Mieczysława Cybulskiego.

Wobec tych nieodwołalnych zmian organizatorzy stawiali sobie pytanie, czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wystawa złożona z pięćdziesięciu trzech fotografii, wybranych przez Jury Salonu z dwustu jedenastu zgłoszonych prac (wg reguł FIAP na wystawę mogło się zakwalifikować tylko 25% zgłoszeń) oraz dwanaście honorowych nagród (medale i wyróżnienia FIAP, medale Fotoklubu RP, tytuł Best Author) przekonują, że wciąż jest to możliwe - temat martwej natury w fotografii pozostaje autonomiczny i oryginalny.

W fotografiach składających się na wystawę odnajdujemy najlepsze umiejętności autorów zdjęć: patrzenia i spostrzegania, operowania światłem, przemyślaną kompozycją, a także umiejętności tworzenia określonego nastroju, oddziaływania na widza. Rozwiązania formalne nie wyczerpują jakości tej wystawy, jest w niej coś więcej - w fotografiach zawierają się emocje, sensy, ukryte znaczenia. Z pozoru zwykły przedmiot zostaje wydobyty z codzienności stając się czymś niezwykłym, fascynującym, odkrytym na nowo.

Komisarz Salonu: Sławomir Jodłowski

9. Międzynarodowy Salon „Marta natura w fotografii”
wystawa pokonkursowa
17/09 - 7/11/2021
Sala Poplenerowa, Miejska Galeria Sztuki, Al. Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa
wernisaż wystawy z uroczystością rozdania nagród 16/09/2021, godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px