Banner Top

Apostolis Anthimos Quartet

meta apostolis 21Do projektu Apostolis Anthimos Quartet zaprosił doskonałych instrumentalistów młodszego pokolenia. Saksofonista Olaf Węgier, jeden z filarów projektów EABS i Błoto, to artysta o zaskakującej inwencji i niepowtarzalnym brzmieniu.

Piotr Matusik z szacunkiem spogląda na dorobek największych pianistów w świecie jazzu, proponując swoją autorską wizję, łączącą akustyczny fortepian i stosowane z rozwagą syntezatory. I wreszcie Robert Szewczuga – pracujący z Apostolisem najdłużej, bo od początku XXI wieku. Wszechstronny basista, który zagra wszystko to, co potrzeba. I dokładnie tyle, ile potrzeba.

Apostolis Anthimos, urodzony w Polsce Grek, uznawany jest za jednego z najciekawszych instrumentalistów. Gitarzysta z powołania, perkusista z zamiłowania, grywający na klawiszach. Nieodłącznie kojarzony z bluesem (Dżem, Krzak, SBB), ale również z jazzem i rockiem – muzyką fusion.

Od 1971 roku jest członkiem SBB, jednej z wiodących polskich grup rockowych. We wczesnych latach 70-tych regularnie koncertował z Czesławem Niemenem, ikoną polskiej muzyki awangardowej. W latach osiemdziesiątych współpracował z Tomaszem Stańko – grając na jego albumach na perkusji – zarówno na scenie jak i w studio (wspólnie nagrane albumy: („C.O.C.X.”, „Lady Go”, „Chameleon”). Podczas lat spędzonych w Grecji, Anthimos był bardzo poszukiwanym muzykiem, podróżował po świecie jako perkusista zespołu George’a Dalarasa. W 1994 roku wydał debiutancki solowy album „Days We Can’t Forget” (wśród zaproszonych muzycznych gości znaleźli się Gil Goldstein, Matthew Garrison, Paul Wertico, Jim Beard czy Sugar Blue). W tamtym okresie grywał także z Patem Methenym.

Prowadził zespół Theatro, a od ponad dekady występuje również z własnym trio – w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie, gdzie wspomagają go Gary Husband oraz Etienne Mbappe (na co dzień\ muzycy zespołu Johna McLaughlina). Apostolis regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie.

Anthimos Apostolis - gitara, perkusja
Piotr Matusik - piano
Olaf Węgier - sax
Robert Szewczuga - bas

Apostolis Anthimos Quartet
sobota, 4 grudnia 2021 - godz. 20:00
Muzyczna Meta, ul. Jasnogórska 13, Częstochowa
Bilety: info w klubie Muzyczna Meta

cz.info.pl; źródło: MM

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px