Banner Top

Dorota Bujak - Gesty rytualne

mgs bujak dorota 2023Tytuł wystawy Doroty Bujak odnosi się do Mitologii Ludów Syberii, którą artystka zajmuje się od lat. Zainteresowanie mitologią ma swoje źródła w historii rodzinnej – zesłania dziadka (wówczas kilkuletniego chłopca) i jego rodziny na Syberię w latach wojny.

Tworząc grafiki i obrazy (cykl „czerwony”) Dorota Bujak dokonuje własnej interpretacji motywów mitologicznych, rozwija je o doświadczenia zasłyszane w opowieściach rodzinnych i przekłada na język artystyczny. Dzieła zyskują wymiar symboliczny, uniwersalny, obrazując takie aspekty ludzkiej egzystencji jak: uwięzienie, samotność, lęk, zatracenie, uwikłanie, potrzeba wsparcia i bliskości.

Temat ten rozwijają prace z drugiego cyklu prezentowanego na wystawie – „Myśl zapuszczała się tajnie w labirynty”- stworzonego w oparciu o prozę Brunona Schulza – oraz rzeźby.

Wielkie znaczenie artystka przywiązuje do działania twórczego, pracy w technice monotypii żelatynowej, który dla niej pozostaje obudowanym znaczeniami procesem.

„Pod wpływem nacisku odbijania, matryca przekształca własną materię w różnorodne pęknięcia i oderwania. Stąd na pozór błędne szczeliny są kluczem do dalszego budowania prac, świadomego wtłaczania przypadku w proces.”

Dorota Bujak

Samoczynna destrukcja – pęknięcia, rozwarstwienia – będąca jednocześnie kreacją nowych jakości ujawnia się także w rzeźbach.

Dorota Bujak urodzona 1996 roku w Chorzowie, obecnie mieszka i pracuje w Częstochowie. W latach 2016 – 2021 r. studiowała grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W roku 2021 ukończyła studia dyplomem głównym w pracowni grafiki cyfrowej prof. Adama Romaniuka i dr Marty Pogorzelec. Debiutowała wystawą indywidualną Myśl zapuszczała się tajnie w labirynty w Galerii Rondo Sztuki, Katowice (2021), choć w wystawach zbiorowych i pokonkursowych – w Polsce i zagranicą m. in. w Japonii, Australii, Armenii oraz Rumuni brała udział od 2017 r. Uczestniczyła w m.in Ogólnopolskim Biennale Sztuki 47. Salon Zimowy, III Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Artystycznej GRAFITEKA 2022, IV Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych Radom, 15. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki, 25. Międzynarodowym Wschodnim Salonie Sztuki Lublin 2020. Realizuje swoją twórczość w grafice, rzeźbie i malarstwie.

Dorota Bujak - Gesty rytualne
grafika, rzeźba, malarstwo
28/04 – 11/06/2023
Sala Poplenerowa, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa
wernisaż 27/04/2023, godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px