Banner Top

Kandyd, czyli optymizm

teatr na kandyd 2022Trudno uwierzyć, że Voitaire napisał „Kandyda w XVIII wieku. Okazuje się, bowiem, że niezależnie od systemów politycznych i epoki, wciąż żyjemy w „najlepszym ze światów”, a krajem zarządza „czarujący monarcha”, z kolei „nasz generał jest najwybitniejszy”, natomiast „Kobiety są wspólne, tak jak wszystko w tym kraju”.

Ten ponadczasowy tekst z klasyki literatury, poraża swą aktualnością, wzrusza, zachwyca i bawi. Odrzucając odium szkolnych interpretacji, opierających się na porównaniu trzech tez filozoficznych i dyskusji „jaka postawa życiowa jest ci bliższa?” – po prostu… w tym dziele na nowo trzeba się zakochać. Ponownie je przeczytać lub obejrzeć.

Sztuka Voltaire’a cechuje się szybką narracją, pełną fantastycznych zdarzeń i nagłych zwrotów akcji. Aktorzy na oczach widzów przeobrażają się w różne postaci.

„Kandyd, czyli optymizm”, to także opowieść przypominająca odwieczne dylematy człowieka, dodająca otuchy, to sztuka o naturze, sile i granicy optymizmu.

Tekst przetłumaczony jest przez Tadeusza Boy'a Żeleńskiego, a swoistym komentarzem do scenicznego dziania się, są śpiewane przez aktorów, przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego, piosenki Macieja Wojtyszko z muzyką Jerzego Derfla.

***
Prostoduszny i łatwowierny Kandyd przesiąkł filozofią swojego mistrza i słuchał jego nauk „z ufnością właściwą jego wiekowi i naturze”. Uwikłał się jednak nasz bohater w romans z córką barona, „rumianą, świeżą, pulchną i apetyczną” Kunegundą.

Rozgniewał tym barona tak bardzo, że został wygnany z zamku. Od tego momentu podróżuje Kandyd wraz z Panglossem po świecie, odwiedza przeróżne krainy, staje się wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości.

Autor „wtłacza” bohatera w najrozmaitsze, nieprawdopodobne sytuacje, każe mu doznawać najbardziej fantastycznych przygód, a wszystko po to, aby zweryfikować tezę Panglossa o najlepszym ze światów. W pewnym momencie trafia wprawdzie Kandyd do krainy Eldorado – ziemskiego raju, Arkadii, gdzie złoto, szmaragdy i rubiny leżą na ulicach, a ludzie żyją zgodnie i szczęśliwie, kierując się w życiu zasadami równości, sprawiedliwości i przyjaźni.

Niemniej jednak zastosowanie motywu fantastyczno-utopijnej krainy ma cel praktyczny – pozwala na prawach kontrastu jeszcze wyraźniej dostrzec wady i niedorzeczności współczesnej autorowi cywilizacji. Okazuje się bowiem, że kształt rzeczywistości jest zgoła odmienny. Świat Kandyda jest światem pełnym zbrodni, gwałtu, degeneracji moralnej, podziałów stanowych, fanatyzmu religijnego, zabobonów, dominacji władzy absolutnej. Bohater wpisany w tak mroczną rzeczywistość co raz poddaje ostrej krytyce jej przeróżne sfery, burzy optymistyczną koncepcję świata, obnażającą jego niedoskonałości i absurdy.

Adaptacja sceniczna: Maciej Wojtyszko, Krzysztof Orzechowski, teksty piosenek: Maciej Wojtyszko
Piosenki: Jerzy Derfel, reżyseria: Rafał Szumski, asystent reżysera: Andrzej Rospondek
Muzyka, aranżacje: Karol Nepelski, asystentka kompozytora - Oktawia Pączkowska
Scenografia: Aleksandra Grabowska, kostiumy: Adrian Lewandowski, choreografia: Aleksander Kopański

Obsada: Kandyd – Adam Machalica, Kunegunda – Hanna Zbyryt, Pangloss – Antoni Rot, Marcin – Waldemar Cudzik, Baron – Adam Hutyra, Baronowa – Małgorzata Marciniak, Brat Kunegundy – Maciej Półtorak, Pakita – Sylwia Oksiuta–Warmus, Kakambo – Bartosz Kopeć.

Na scenie gościnnie pojawią się: Ilia Piątek/Natan Wywiał/Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego MAŁA Rolka w Częstochowie.

Kwartet smyczkowy (muzyka na żywo): I skrzypce - Tomasz Kulisiewicz, II skrzypce - Nela Zaforemska, altówka - Malwina Kęsicka, wiolonczela - Zofia Kulisiewicz.

6 i 7 stycznia na pokazy przedpremierowe;
8 stycznia - PREMIERA; pozostałe spektakle 12, 13, 29 i 20 stycznia 2022

Nowe zasady udziału w wydarzeniach teatru. Oświadczenie do pobrania TUTAJ.

Repertuar Teatru im. A Mickiewicza dostępny TUTAJ.

Rezerwacji miejsc na spektakle można dokonać telefonicznie lub osobiście:
- w Kasie Teatru przy ul. Kilińskiego 15, od poniedziałku do piatku w godz. 10.00-18.00, tel. 34 372 33 06
- w Dziale Promocyjno-Literackim (wejście od ul. Jasnogórskiej) od pn. do pt. w godz. 8.00-16.00, , tel. 34 372 33 27 (47, 57)
- on-line https://www.teatr-mickiewicza.pl/.

cz.info.pl; źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px