Banner Top

Maria Michoń - Pępek świata

mgs michon maria 2023Najnowszy projekt artystyczny Marii Michoń dotyczy ludzkiego ciała, a właściwie tylko jednej, niepozornej, ukrytej, z pewnością nie pierwszoplanowej jego części – pępka.

Artystka podchodzi do pępka z uwagą i czułością. Widzi w nim znaczenia symboliczne: pępek jako blizna po matce, cud narodzin, ciągłość rodzaju ludzkiego, które w pewnym sensie „uświęcają” pępek (obraz „Święte pępki”). Z drugiej strony artystka uwypukla (dosłownie!) niewyczerpane, indywidualne cechy cielesne różnych pępków: wklęsłości i wypukłości, brzuchy płaskie i pękate, pępki noworodków i brzuszki niemowlęce, dziecięce, kobiece z bliznami porodowymi i rozstępami ciążowymi, pępki męskie, brzuchy młodych i starych, otyłych i chudych.

Ta dosłowność stanowi dla widza pewne wyzwanie poznawcze, a jednak fascynuje i pozwala na docenienie artystycznej strony projektu. Inspiracje do stworzenia projektu „Pępek świata” Maria Michoń czerpała z prac wielkich artystek polskich – Magdaleny Abakanowicz oraz Aliny Szapocznikow, a wybór przewrotnego tytułu „Pępek świata” ma świadczyć o indywidualności i wyjątkowości każdego człowieka.

Malarstwo to droga, którą najbardziej sobie upodobałam. Uwielbiam sprawdzać możliwości i pojemność tej dziedziny. (…) W malarstwie doceniam piękno procesu twórczego, od zbijania krosien, naciągania płótna, aż po końcowe nakładanie werniksu. Przygotowywanie wszystkich elementów od podstaw jeszcze mocniej zespala mnie z dziełem, a na dodatek sprawia, że czuję się bardziej odpowiedzialna za każdą postawioną kreskę i nałożoną plamę. Dużą wagę przykładam do artystycznego recyklingu, np. Jako surowiec malarski wykorzystuję też odpady, które generuję w trakcie malowania. Resztki opakowań po farbach, folie bąbelkowe, tektury i tym podobne trafiają do podobrazi.

W swojej twórczości poruszam bardzo różnorodną tematykę. Związane jest to z tym, że moją głowę zaprzątają ciągle nowe problemy i spostrzeżenia. W sposób wizualny próbuję sprecyzować i przekazać te rozmaite kwestie. Malarstwo jest dla mnie przede wszystkim formą języka.

Maria Michoń

Maria Michoń
Z pochodzenia częstochowianka, obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Artystka malarka, muralistka i muzyk. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w 2013 r. otrzymała dyplom jako skrzypaczka. Po fatalnej kontuzji pożegnała karierę muzyka instrumentalisty i skupiła się na sztukach wizualnych. W 2020 r. ukończyła studia w pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce prof. Jarosława Kweclicha, a w 2017r. otrzymała dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego profesora AJD Janusza Rafała Głowackiego i dr hab. Jakuba Jakubowskiego na Uniwersytecie Humanistyczno–Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

Maria Michoń jest uczestniczką, a także pomysłodawczynią zarówno wystaw indywidualnych jak i zbiorowych oraz laureatką i finalistką licznych konkursów plastycznych i muzycznych. Od 2015r. była członkiem stowarzyszenia „Szir Awiw”, w ramach którego prowadziła zespół wokalny o tej samej nazwie. Obecnie pracuje w Magazynie Sztuk Pracowni Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie jako specjalistka ds. edukacji wizualnej, gdzie prowadzi autorskie zajęcia z malarstwa i koordynuje projekty artystyczne.

Maria Michoń - Pępek świata
malarstwo
28/04 – 11/06/2023
Galeria Antresola, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa
Wernisaż 27/04/2023, godz.18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px