Banner Top

Coraz bliżej przebudowy mostu nad Wartą w ul. Zawodziańskiej

Do realizacji tego zadania przygotowuje się Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. W trakcie jest rozstrzyganie przetargu na tę inwestycję, w ramach programu niezbędnych modernizacji częstochowskich mostów. Miastu udało się uzyskać na przebudowę mostu nad Wartą 4,4 mln zł dotacji z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Finansów.
 
W zakresie układu drogowego zamówienie obejmuje m.in. budowę jezdni asfaltowej o szerokości 6 m (z poszerzeniem na jednym z łuków do prawie 7 m) oraz chodnika. Powstanie też 11 zjazdów pokrytych grafitową kostką betonową. Zbudowane zostaną skrzyżowania ul. Zawodziańskiej z ul. Mstowską i ul. Mączną oraz przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z Mstowską.

I edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Ruszyła I edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 28 czerwca w Częstochowie odbędzie się spotkanie poświęcone jego idei i zasadom realizacji.

Kampania informacyjna poświęcona pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu obywatelskiego ruszyła 10 czerwca i potrwa do 19 lipca. W tym czasie na terenie całego województwa organizowane są spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawiane są założenia i zasady, które będą obowiązywały w realizacji projektu.

Nowe boisko przy Liceum Mickiewicza

W Częstochowie powstało kolejne wielofunkcyjne boisko. Tym razem przy V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza.

Na dziedzińcu szkoły przy ulicy Krakowskiej 29 powstało boisko o sztucznej nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 24,1 na 44 m. Obiekt w swym zarysie, oprócz boiska do piłki nożnej, zawiera boisko do piłki ręcznej, 2 boiska do koszykówki, 2 boiska do siatkówki i boisko do tenisa ziemnego. Na miejscu jest też chodnik, nowe ławki i oświetlenie. Całość jest ogrodzona piłkochwytami.

Od 29 czerwca zawieszenie komunikacji tramwajowej

Ze względu na przebudowę węzła rozjazdowego dla tramwajów na wysokości zajezdni MPK, od soboty, 29 czerwca, ruch tramwajów zostanie całkowicie wstrzymany na kilka tygodni – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Tramwaje zastąpi komunikacja autobusowa.

Linie tramwajowe zostaną zastąpione komunikacją autobusową, oznaczoną numerami 01, 02 i 03 (z pętli Fieldorfa odpowiednio do: Kucelina „01”, Dąbia „02” i Stadionu Raków „03”), przy czym będą one kursować między ul. Równoległą a Powstańców Śląskich z wykorzystaniem dróg wewnętrznych na terenie zajezdni MPK.

Stanowisko Rady Miasta w sprawie opłaty za składowanie odpadów

Częstochowscy radni wnoszą o zmianę rządowego rozporządzenia w sprawie opłaty środowiskowej skutkującej stałym wzrostem obciążeń dla portfeli mieszkańców. Rada Miasta chce utrzymania opłaty na wcześniejszym poziomie oraz wprowadzenia karencji czasowej dla jej wzrostu do roku 2025.

Drastyczny wzrost opłat z tytułu składowania odpadów, będący skutkiem decyzji na szczeblu rządowym, jest jedną z podstawowych przyczyn konieczności podniesienia stawek opłat dla mieszkańców i przedsiębiorców w gminnych systemach gospodarowania odpadami.

Rośnie szkoła nr 47 przy Przestrzennej

Trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Przestrzennej. Nowe sale umożliwią prowadzenie zajęć na jedną zmianę i przeniesienie oddziałów przedszkolnych z ul. Konwaliowej. W ramach inwestycji o wartości blisko 10 mln zł powstaje też nowa sala gimnastyczna z łącznikiem. Finał prac w przyszłym roku.

Rozbudowa SP nr 47 im. Marii Konopnickiej przy ul. Przestrzennej – ważna zwłaszcza dla mieszkańców Stradomia i Gnaszyna-Kawodrzy – będzie kosztować ok. 9,8 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana przez prezydenta miasta na początku października ubiegłego roku.

Zmiana trasy linii autobusowej nr 34

Od poniedziałku 24 czerwca, ze względu na wyłączenie z obsługi pętli RAKÓW – DWORZEC PKP oraz trwające wyłączenie przystanku ESTAKADA w kierunku centrum, autobusy linii nr 34 do odwołania pojadą zmienioną trasą - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

W kierunku STARY RAKÓW - Aleja Wojska Polskiego – Aleja Pokoju – Łukasińskiego – Okrzei – STARY RAKÓW.

Moda na wakacje – warsztaty kreatywne dla dzieci

Najwyższa pora skompletować wszystkie potrzebne rzeczy i wyruszyć na wakacyjne przygody. Każdemu małemu podróżnikowi przyda się letnia koszulka i kapelusz, a doskonałą okazją do stworzenia na nich autorskich pomysłów będą warsztaty w Centrum Handlowym Auchan Poczesna.

Wszystkie maluchy, które w sobotę 22 czerwca odwiedzą Centrum Handlowe Auchan Poczesna, będą miały wyjątkową okazję własnoręcznie przygotować letnie części garderoby. W pasażu galerii odbędą się bezpłatne warsztaty kreatywne, na których mali artyści będą ozdabiać koszulki i kapelusze. Prace z pewnością przydadzą się podczas wakacyjnych przygód!

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px