Banner Top

Od 1 stycznia wchodzą e-Akta

Od stycznia, w związku z wejściem w życie projektu e-Akta, zmienia się zakres danych, jakie przedsiębiorca będą przekazywać do ZUS. Zmiany oznaczają dla płatników przede wszystkim duże korzyści. Najpierw jednak trzeba dostosować do nich programy kadrowo-płacowe.

Jeśli przedsiębiorca lub biuro rachunkowe działające w jego imieniu, korzysta z programu kadrowo-płacowego, który nie rejestruje danych wymaganych przepisami wchodzącymi w życie już 1 stycznia 2019 r. powinni jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie.

Budynek w Kuźnicy Kiedrzyńskiej z tytułem Fasada Roku 2018

Mieszkańcy Kuźnicy Kiedrzyńskiej koło Częstochowy mają dziś nie lada powód do dumy. To stąd pochodzi projekt nagrodzony przez konkursowe jury tytułem Fasada Roku 2018.

A to jeszcze nie koniec! Zwycięstwo na poziomie krajowym oznacza, że budynek wkrótce zawalczy o kolejne laury – tym razem na arenie międzynarodowej. 29 listopada br. – to właśnie tego dnia odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się Jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

Programy ekologiczne dla Częstochowy

Częstochowscy radni przyjęli dwie uchwały poświęcone długoletnim działaniom ekologicznym miasta. Jeden dotyczy programu ochrony środowiska, drugi - ochrony przed hałasem.

Program ochrony środowiska dla miasta Częstochowy na lata 2018 - 2021 to kontynuacja miejskiego planu działań na rzecz środowiska, uwzględniająca problematykę nasilających się zmian klimatycznych oraz wyznaczania kierunków adaptacji do zmian klimatu.

Miejski plan zaopatrzenia w energię i gaz

Aktualizacja do uchwały w sprawie zaopatrzenia Częstochowy w ciepło, energię elektryczną i gaz to uchwała przyjęta przez radnych podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Dokument, oprócz potrzeb i strategii wykorzystania mediów energetycznych, zawiera również prognozę oddziaływania na środowisko.

Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Częstochowy zostały poddane pod głosowanie po rozpatrzeniu wniosków, zastrzeżeń i uwag zgłoszonych w czasie wyłożenia projektu do publicznego wglądu.

Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej

Fortum rozpoczęło barwienie wody, w celu sprawdzenia szczelności sieci ciepłowniczej w Częstochowie. Procedury mają na celu wykrycie ewentualnych usterek lub wycieków wymienników ciepła.

Od 12 grudnia przez kilka kolejnych dni do wody w sieci będzie dodawany zielony barwnik - fluoresceina. Substancja jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji.

Metoda weryfikacji szczelności sieci  jest bardzo prosta. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.

Miasto bezpieczne dla kobiet, nie tylko podczas kampanii

Finał akcji „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” nie oznacza końca starań o wyeliminowanie tego niedopuszczalnego zjawiska i stereotypów, które mu sprzyjają. Miasto przygotowało spot promujący prawo kobiet do bezpieczeństwa.

10 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to symboliczne zwieńczenie międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Po raz kolejny włączyła się w nią Częstochowa – przez ponad dwa tygodnie w mieście można było skorzystać m.in. z porad prawnych, konsultacji psychologicznych, spotkań informacyjnych czy szkoleń z zakresu samoobrony. OKF „Iluzja” przygotował seanse filmów poświęconych prawom człowieka.

Baśniowe iluminacje Częstochowy

8 grudnia na placu Biegańskiego rozbłysły tegoroczne zimowe iluminacje. Ich charakter nawiązuje do baśniowego klimatu świąt.

Impreza na powitanie okresu świątecznego rozpoczęła się od od animacji dla najmłodszych. Potem był spektakl „O śmiałkach, co Czarnoksiężnika pokonali” oraz występ muzyczny „Imieninowa niespodzianka dla św. Mikołaja”.

W Galerii Jurajskiej startuje Jarmark Świąteczny

Częstochowska galeria rozpoczyna przygotowania do najbardziej magicznego okresu w roku. Wszystko za sprawą Jarmarku Świątecznego, który w Galerii Jurajskiej zostanie otwarty dziś, 10 grudnia. Będzie można na nim kupić m.in. tradycyjne przysmaki, ozdoby choinkowe, biżuterię, a także napić się grzanego wina i pogłaskać prawdziwe alpaki.
 
Dni uciekają, a święta za pasem? Aby znaleźć najpotrzebniejsze produkty i oszczędzić sobie czas warto wybrać się na świąteczny kiermasz, który 10 grudnia startuje w Galerii Jurajskiej. Jarmark potrwa aż 2 tygodnie, czyli do samych świąt. W tym czasie centrum handlowe zamieni się w barwny targ przepełniony zapachem świątecznych przysmaków.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px