Banner Top

Sprzątajmy po psach – „odkupmy” miasto

Sprzątanie po psach to obowiązek. W centrum Częstochowy i nie tylko można korzystać ze specjalnych dozowników z woreczkami na psie odchody. Tych zamontowanych w ostatnich 2-3 latach jest w naszym mieście około 30. Od niedawna w 6 miejscach stoją nowe dystrybutory zakupione w ramach zadania budżetu obywatelskiego „OdKupmy dzielnicę Raków…”.

W Częstochowie oprócz kilkudziesięciu starszych dozowników na woreczki, z których część już się zużyła lub została zniszczona, jest obecnie ok. 30 nowoczesnych dystrybutorów rozlokowanych w różnych częściach miasta,  w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych i spacerowych. Większość to pojemniki z tworzywa sztucznego typu „Retriever City”. Są też m.in. dozowniki zawierające zestawy higieniczne dla spacerujących z psami – torebki papierowe z łopatką.

Przeciw przemocy w rodzinie

22 osób liczy skład kolejnej kadencji Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Częstochowy. 17 kwietnia, podczas spotkania w Urzędzie Miasta, nowi członkowie grupy odebrali powołania.

Podczas spotkania zdano sprawozdanie z działalności poprzedniej kadencji, funkcjonującej w latach 2015-2019. Efektem sprawozdania było wskazanie podstawowych kierunków działań, które powinny być realizowane w najbliższych latach.

Upływa termin na złożenie wniosku dla kobiet z rocznika ‘53

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina kobietom z rocznika 1953, że do 23 kwietnia mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury. Dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.  

Wyrokiem z 6 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.

Sytuacja przed maturami, kontynuacja strajku nauczycieli

Gdyby strajk nauczycielski znacząco się przedłużył, w części częstochowskich szkół średnich może być kłopot ze skompletowaniem zespołów nadzorujących do maturalnych egzaminów ustnych.

Na razie szkoły deklarują zakończenie klasyfikacji uczniów klas maturalnych do 24 kwietnia. W środę 17 kwietnia w Częstochowie nadal strajkowało blisko 80 miejskich szkół i przedszkoli. Środa była ostatnim dniem egzaminu ósmoklasisty, które w częstochowskich szkołach odbyły się, podobnie jak egzaminy gimnazjalne, zgodnie z planem.

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi egzaminów maturalnych w kontekście trwającego strajku nauczycieli, Urząd Miasta Częstochowy zrobił rozeznanie dotyczące problemu klasyfikacji uczniów klas maturalnych oraz możliwości przeprowadzenia egzaminów dojrzałości.

Do końca maja utrudnienia na DK-1

W związku z prowadzeniem badań drogowych, na trasie DK-1 (od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej) mogą występować utrudnienia w ruchu. Prace będą prowadzone do końca maja.

Utrudnienia polegają na miejscowych wygrodzeniach i zawężeniach pojedynczych pasów ruchu w obu kierunkach. Prowadzone badania są jednym z elementów realizacji inwestycji związanej z planowaną przebudową odcinka DK-1. Nie jest to jednodnoznaczne z początkiem właściwych prac budowlanych, a kolejnym z etapów przygotowania do nich.

Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

W Częstochowie uczczono 76. rocznicę wybuchu największego żydowskiego zrywu podczas II wojny światowej – powstania w getcie warszawskim.

Uroczystości rozpoczęły się w budynku Muzeum Częstochowskiego przy ulicy Katedralnej, gdzie uczestnicy obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez uczniów częstochowskich szkół: młodzież z I LO im. Sienkiewicza przedstawiła program artystyczny poświęcony powstaniu, grupa teatralna z VII LO im. Kopernika wystąpiła w pokazie słowno-muzycznym, a młodzi artyści z Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego zaprezentowali wystawę „Getto w fotokolażu”. Następnie uczestnicy przeszli przed pomnik Ofiar Getta przy ul. Strażackiej, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Pracodawco – zgłoś wolne miejsce pracy lub stażu

Biuro projektu „Z nową pracą w lepszą przyszłość” poszukuje pracodawców zainteresowanych pozyskaniem pracowników na staż zawodowy, przeszkolonych zgodnie z potrzebami pracodawcy lub niewykwalifikowanych.
 
Biuro projektu poszukuje pracodawców, którzy zainteresowani są pozyskaniem pracowników:
• na 3 miesięczny staż zawodowy lub
• przeszkolonych zgodnie z potrzebami pracodawcy lub
• do prac niewykwalifikowanych

Kolorowo na wiosnę

W centrum Częstochowy zakwitły kolejne kolorowe kwiaty, których obecność to efekt tegorocznych, wiosennych nasadzeń. Niestety, niektóre już zostały skradzione.

RABATY I DONICE
W tym roku Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta zaplanował posadzenie blisko 6,5 tys. szt. różnokolorowych bratków, stokrotek i niezapominajek. Rośliny kwitną już na rabatach, m.in. przy: skwerze Solidarności, placu Biegańskiego oraz w alei Sienkiewicza przy pomniku ks. Popiełuszki. Pojemniki i donice z kwiatami pojawiły się również przy Urzędzie Stanu Cywilnego, wzdłuż alei Najświętszej Maryi Panny oraz przy ul. Waszyngtona 5. Koszt wykonania nasadzeń i ich pielęgnacji to prawie 33 tys. zł.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px