Banner Top

Jacenty Dędek. portretprowincji.pl

Niezwykły dokument będący zapisem sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę. Zamierzeniem projektu portretprowincji.pl było wykonanie aktualnego portretu Polaków żyjących poza wielkimi ośrodkami miejskimi.

„Chciałem zapytać mieszkańców miasteczek i wsi: co ich napędza i daje chęć do życia? Jak widzą swoje miejsce? Czy czują się szczęśliwi? Tak zaczęła się ponadsześcioletnia podróż przez polską prowincję.” - mówi autor zdjęć, Jacenty Dędek.

Bolewski | Tubis. Koncert promujący płytę Lunatyk

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na wyjątkowy koncert jazzowy duetu Bolewski | Tubis. Wydarzenie jest częścią trasy promującej album Lunatyk.

Projekt Bolewski | Tubis jest przecięciem artystycznych dróg Radka Bolewskiego – perkusisty, kompozytora muzyki teatralnej znanego z zespołów takich jak L.Stadt, Fonovel oraz Macieja Tubisa – pianisty, kompozytora znanego głównie z autorskiego tria jazzowego Tubis Trio.

JAZZtochowa: Bernard Maseli & Janusz Grzywacz

Janusz Grzywacz, lider legendarnego „Laboratorium”, oraz Bernard Maseli, wibrafonista zaliczany do ścisłej światowej czołówki jazzmanów grających na tym instrumencie, wystąpią w duecie w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Koncert będzie kolejnym punktem trwającej obecnie edycji „kroczącego” festiwalu JAZZtochowa.

Sześć lat temu Janusz Grzywacz zaprosił Bernarda Maselego do wspólnego koncertu na festiwalu „Solidarity of Arts”, którego gwiazdą był Bobby McFerrin. Na pomysł stworzenia wspólnego duetu klawiszowiec i wibrafonista wpadli kilka miesięcy później, podczas gali  „Jazz Top 2013”. Na koncercie w Ośrodku Promocji Kultury możemy spodziewać się fusion z nawiązaniami do muzyki etnicznej oraz elektronicznymi eksperymentami.

Julia Markowska. Dłonie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy młodej malarki Julii Markowskiej w Galerii ZWIASTUN.

Julia Markowska, urodzona w 1994, w Mikołajowie na Ukrainie. Ukończyła wzornictwo przemysłowe w MKU w Mikołajowie. Interesuje się psychologią, rysunkiem, malarstwem i studiowaniem języków obcych. Uczestniczka wystaw zbiorowych.

Urbex - Opuszczone i Zapomniane Altei Leszczyńskiej

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do Galerii FOTOPOBUDKA na wernisaż wystawy Altei Leszczyńskiej zatytułowanej „Urbex - Opuszczone i Zapomniane”.

Altea Leszczyńska - artystka plastyk, fotograf i śpiewająca aktorka. Urodzona w Katowicach. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Jurajskiego, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Grupy Artystycznej Atina, a także Towarzystwa Galeria Literacka.

Wernisaż poplenerowej wystawy fotografii Kalabria 2018

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż poplenerowej wystawy fotografii „Kalabria 2018”, który odbędzie się 25 stycznia 2019 r. o godz. 18.00.

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie 9 uczestników pleneru w Kalabrii organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie na przełomie lipca/sierpnia 2018 r.

Fotografie ilustrują specyfikę regionu Kalabria ze szczególnym uwzględnieniem architektury, krajobrazu i mieszkańców południa Włoch. Wystawie towarzyszy koncert piosenki włoskiej w wykonaniu uczniów I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Termin ekspozycji: 25 stycznia - 22 lutego 2019 r.

Czyż nie dobija się koni?

„Czyż nie dobija się koni?”, film zrealizowany przez Sydneya Pollacka, wkracza na ekrany kin w grudniu 1969 roku. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii.

Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFTA. W 1970 r. Nominację do Oscara za rolę Glorii otrzymuje Jane Fonda, ale najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

Krzysztof Świertok. Magia Suwalszczyzny

Od 25 lat etatowy fotograf Klasztoru Jasnogórskiego. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych między innymi w Muzeum Polskim w Chicago. Autor zdjęć do kilkudziesięciu książek w tym pięciu autorskich albumów.

W jego życiu są dwie „małe ojczyzny”: Częstochowa i Suwalszczyzna, gdzie wyjeżdża od 30 lat. Suwalszczyzna to miejsce magiczne na mapie Polski, żyjące swoim jedynym i nigdzie niespotykanym rytmem. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas w 2018 r. i są, jak deklaruje fotograf: „nieśmiałą próbą pokazania cząstki tej magii”.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px