Banner Top

Zapowiedzi

Closterkeller na Mecie

Closterkeller to czołowy przedstawiciel nurtu tzw. „klimatycznego” rocka, okrzyknięty mianem kultowej formacji na polskiej scenie muzycznej, którego liderką jest Anja Orthodox - jedna z czołowych, polskich wokalistek rockowych, obdarzona charakterystycznym głosem i charyzmą.

Muzyka grupy jest bardzo zróżnicowana; od chorych, zimnofalowych brzmień, poprzez flirt z ciężkim metalem, aż do nieco "zakręconego" pop-rocka, a mocne akcenty stanowią monumentalne gotyckie kompozycje.

Polska Szkoła Plakatu

Wystawa towarzyszy jubileuszowi pracy Ośrodka Kultury Filmowej działającego od 30 lat w strukturze organizacyjnej Galerii.

Organizatorzy chcą zaprezentować młodym i dorosłym widzom najlepsze przykłady artystycznych i intelektualnych osiągnięć polskich twórców plakatu w dziedzinie filmu, teatru i opery od lat sześćdziesiątych do współczesności. Scenariusz wystawy zakłada  prezentację  około 80 prac  24 autorów m.in.  Waldemara Świerzego, Wiktora Sadowskiego, Franciszka Starowieyskiego, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola.

Małgorzata Bryndza. Imaginacja

Na wystawie Imaginacja Małgorzata Bryndza  prezentuje obrazy olejne powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Unika w nich dosłownego przedstawiania otaczającej rzeczywistości, dokładnych odwzorowań.

Tworzy wyraziste w kolorze dzieła. Skupia się na budowaniu wrażenia, eliminując przy tym jakąkolwiek opisowość. Nadrzędną cechą obrazu jest dla niej wzajemne oddziaływanie barw, poszukiwaniu fakturalnych efektów. Swoją twórczość charakteryzuje następująco:

Jakub Jakubowski. Na zboczu góry idee umierały spokojnie

Jakub Jakubowski, rocznik 80. Mieszka i pracuje w Częstochowie. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Artystyczny – Malarstwo. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.

Trzykrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy. Przewód doktorski zrealizował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na co dzień związany z Katedrą Malarstwa, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie uczy malarstwa i rysunku.

44. Ogólnopolski Plener Malarski „Jurajska jesień" 2018

Organizatorem pleneru jest Okręg Częstochowski Związku Polskich Artystów Plastyków. Działanie wspiera finansowo Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. Współorganizatorem wystawy poplenerowej jest Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie.

Plener odbył się w Złotym Potoku w pierwszych dniach września 2018 roku. Uczestniczyło w nim 20 artystów: Aleksandra Banek, Krzysztof Cechowicz, Elżbieta Chodorowska, Urszula Chodorowska, Barbara Chowańska – Najwer, Danuta Drzewiecka, Ilona Cieślak, Joanna Garasińska, Małgorzata Gorzecka, Jarosław Katus, Ewa Kawecka, Jarosław Kawecki, Aleksandra Kowalska, Roma Krysiak, Elżbieta Ledecka, Lech Ledecki, Jolata Madej, Anna Tarczyńska, Czesław Tarczyński, Barbara Szyc (komisarz pleneru).

Turnau Bedford Tour

Koncert promujący najnowszy album Grzegorza Turnaua “Bedford School” - podróż do czasów, gdy w angielskiej szkole uczył się grać w rugby, a w wolnych chwilach odtwarzał ze słuchu ulubione piosenki Lennona i McCartney’a.

Jest to pierwszy w muzycznej drodze Grzegorza projekt anglojęzyczny z udziałem muzyków zespołu “Shannon” i jego charyzmatycznej wokalistyki Marii Rumińskiej. W programie utwory z repertuaru m.in. Billy Joela, Stinga, Queen i The Beatles. Nie zabraknie też znanych piosenek z dotychczasowych płyt Turnaua. Koncert dla rówieśników Sierżanta Peppera i tych, którzy czasem czują się jak “The Fool On The Hill”.

Test w Politechniku

Sto tysięcy teraz czy milion za dziesięć lat? Zazwyczaj żyjemy w błogim przekonaniu, że jesteśmy przyzwoitymi ludźmi. Że mamy solidny kręgosłup moralny i nie z nami takie numery... Ale dopóki nie nastąpi chwila realnej próby - dopóty tak naprawdę nie wiemy, kim jesteśmy...

Wybór przed którym stanie małżeństwo - Pola(Daria Widawska/ Ilona Wrońska) i Daniel (Mariusz Słupiński/ Leszek Lichota) nie jest prosty. Z pozoru niewinna, towarzyska gra niesie za sobą poważne konsekwencje, gdy na stół zostają wyłożone realne pieniądze.

31. Wrażliwość na słowa

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zachęca do udziału w XXXI Regionalnych Spotkaniach z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa.

Spotkania mają charakter konkursowy i są jednym z najstarszych i największych konkursów recytatorskich/mówienia scenicznego w województwie śląskim. Jego laureatami swego czasu byli powszechnie znani aktorzy z naszego regionu. Spotkania adresowane są do dzieci i młodzieży (w 3 grupach wiekowych- uczniowie klas I-III SP, klas IV-VI SP oraz klas VII-VIII SP i oddziałów gimnazjalnych).

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px