Święto Wojska Polskiego 2015

15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje doroczne święto – Święto Wojska Polskiego.

Nawiązuje ono do tradycji jego obchodzenia w II Rzeczypospolitej, upamiętniając rocznicę słynnego manewru Wojsk Polskich w 1920 roku i zwycięstwem nad Rosją Sowiecką.

Tego dnia w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły decydującą kontrofensywę. Ta batalia, zwana osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, uchroniła odradzającą się Polskę przed utratą niepodległości i powstrzymała marsz rewolucji przez Europę.

Bitwa Warszawska 1920 roku, zwana też Cudem nad Wisłą, ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość.

Była to jedna z trzech najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata, a zarazem jedna z decydującej w całej historii ludzkości. Wojsko Polskie na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem zbrodniczego sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego. Było to nawiązanie do najwspanialszych tradycji Rzeczypospolitej, kiedy to w krajach Zachodu powszechnie nazywano Polskę „przedmurzem Europy”.

Święto Żołnierza w II Rzeczypospolitej ustanowił Minister Spraw Wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki rozkazem z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski. Uroczystości nie mogą nosić piętna smutku ani żałoby. Motywem uroczystości w dniu Święta Żołnierza jest zwycięska chwała i cześć dla tych, którzy krwią i życiem budowali podwaliny Rzeczypospolitej”.

Święto Wojska Polskiego wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził dzień wolny.

Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Jednak ten czyn zbrojny był jednym z wielu epizodów na szlaku bojowym żołnierzy polskich w latach II wojny światowej. Dla wielu Polaków nie był on akceptowany ze względów moralnych i politycznych. W środowiskach wojskowych i w kręgach kombatanckich, w tym również na forum Sejmu, wskazywano na potrzebę ustanowienia Dnia Wojska Polskiego w terminie akceptowanym przez Siły Zbrojne i cały naród.

W latach 1990-1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

W Częstochowie z tej okazji na Jasnej Górze odbędzie się apel jasnogórski w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej odprawiony według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz Dowódców Polskich Sił Zbrojnych.

W ramach tegorocznych uroczystości centralnych z okazji Święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w dniach 14-15 sierpnia 2013 r. odbędą się uroczystości:

14 sierpnia
9.00 - Przeprośna Górka - Uroczysta Msza Św.
ok. 14.30 - przemarsz pielgrzymki Alejami Najświętszej Maryi Panny, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki i Gróbem Nieznanego Żołnierza.

- przedstawiciele dowództwa i wojsk NATO
- przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej,
- parlamentarzyści,
- wojsko,
- Biskup Polowy i Ordynariat WP, duchowieństwo,
- kombatanci, młodzież

15 sierpnia
20.20 - Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego
Wystawienie pocztów sztandarowych, kompanii honorowej w tym m.in. Miasta Częstochowy na dziedzińcu klasztoru.

21.00 - Uroczysty Apel Jasnogórski w z okazji Święta Wojska Polskiego. Apel zostanie odprawiony według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz dowódców Polskich Sił Zbrojnych.
Miejsce: Kaplica Matki Bożej, Jasna Góra

cz.info.pl