3 x Jubileusz Jerzego Kędziory

W tym roku częstochowski rzeźbiarz Jerzy „Jotka” Kędziora obchodzi 40-lecie pracy twórczej, 50-lecie aktywności społecznej i 60-lecie działań twórczych.

Na początek ratuszowe spotkanie z artystą pod hasłem „Rzeźby balansujące, geneza, dorobek, wystawy, stałe realizacje”. Spotkanie z Artystą dziś o godzinie 17.00 w Ratuszu, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45.
Kolejne życzenia artysta będzie przyjmował przy okazji wystawy plenerowej.

Jerzy „Jotka” Kędziora urodzony w Częstochowie rzeźbiarz projektant, pedagog. Absolwent częstochowskiego Plastyka i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (prof. Fr. Duszenko, St. Horno-Popławski, A.Smolana).

Wystawia od lat 60-tych. Jest twórcą bardzo aktywnym i dostrzeganym. Na swoim koncie ma dziesiątki nagród artystycznych i kilka ministerialnych stypendiów twórczych.

Twórca i realizator rzeźb postaci balansujących. Pierwsze realizacje w Częstochowie i Norymberdze. Pomysłodawca i projektant cyklu rzeźb wróżebnych "Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych" takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj.

Autor cyklów rzeźbiarskich „Orszak Flory”, „Pęknięty głos”, „Rozdarte muzy”, „Fałszywi prorocy”, „Uniformy dowódcze”, „Reanimowani”, „Z odciągiem”, ... tworzących zsyntetyzowany portret polaka czasów transformacji.


Zrealizował m.in.: pomniki Jana Pawła II, J. Długosza, Królowej Św. Jadwigi, K. Jańskiego, K. Pułaskiego, rzeźby plenerowe na Śląsku, w Częstochowie i Austrii, kaplicę Franciszkanów, szereg reprezentacyjnych wnętrz i wystaw muzealnych.

Prace swoje pokazywał na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Europie, Ameryce i Azji. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych sympozjach i festiwalach sztuki. Prace artysty znajdują uznanie u wybitnych znawców i krytyków sztuki. Posiadają je w swoich zbiorach muzea i galerie w kraju oraz we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, USA, Watykanie, Austrii, Bułgarii. Liczni kolekcjonerzy prywatni.

Rzeźby balansujące Kędziory prezentowane były nie tylko w wielu miastach Polski, ale także w Dubaju, Lourdes, Pradze, Bratysławie, Berlinie czy Rotterdamie. Stałe realizacje znajdują się w okolicach Nowego Jorku, Norymbergi, w Beneluksie i Emiratach Arabskich, a polskie w Bydgoszczy, Sopocie, Częstochowie i Kamyku.

Za swoją twórczość uhonorowany został m.in. nagrodami: Wojewody Częstochowskiego, Prezydenta miasta Częstochowy, międzyregionalną im. K. Miarki, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Związku Rzeźbiarzy, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Stypendiami twórczymi Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od szeregu lat pracuje w zarządach kilku związków i stowarzyszeń twórczych. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki do oceny sztuki współczesnej z zakresu rzeźby.

Dorobek Jerzego Kędziory jest bardzo rozległy zarówno pod względem tematycznym, formalnym, jak i z powodu zastosowania określonej materii rzeźbiarskiej. Niektórzy próbują dopatrywać się w tym wpływów postmodernizmu, wydaje się jednak, iż jest to raczej skutkiem chłonnej i równocześnie otwartej natury artysty zainteresowanego różnymi przejawami życia człowieka, czy - szerzej - wystawianej permanentnie na próbę egzystencji. Twórca pragnie rozpoznawać obszary wartości, docierać do nich po to, aby je zgłębiać i nazywać dostępnymi sobie środkami wyrazu.

Obchody rocznicowe pracy artystycznej Jerzego Kędziory organizują wspólnie Muzeum Częstochowskie i Miejska Galeria Sztuki. 16 marca nastąpi otwarcie głównej wystawy jego prac prezentowanych na świecie, a 30 marca Jerzy Kędziora zostanie wprowadzony do Gabinetu Wybitnych Częstochowian. Do czerwca zaplanowano cykl wykładów, podczas których będzie można zapoznać się z warsztatem artysty.

cz.info.pl, foto: Piotr Dłubak