Bieg Orląt w Parku Staszica

Częstochowskie dzieci wspominały swoich walczących o polskość Lwowa rówieśników sprzed wieku podczas wydarzenia łączącego edukację historyczną i ruch na świeżym powietrzu.

4 października dzieci z aż 39 częstochowskich szkół pobiegły alejkami podjasnogórskiego parku, symbolicznie oddając cześć swoim rówieśniczkom i rówieśnikom, którzy ponad stu lat temu spontanicznie stanęli do walki o Lwów z oddziałami ukraińskimi. To nie pierwszy taki bieg w Częstochowie, organizowany wspólnie przez szkoły i przyjaciół dawnych polskich Kresów. Wszystkie uczestniczki i uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Orlęta Lwowskie to zwyczajowe określenie młodych polskich obrońców Lwowa z lat 1918–1920, przede wszystkim podczas wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919). W obliczu braku w mieście regularnych polskich oddziałów, w listopadzie 1918 młodzi mieszkańcy ochotniczo walczyli z oddziałami ukraińskimi. Do 22 listopada 1918 w walkach uczestniczyło – z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych – 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 z nich nie przekroczyło 25. roku życia, a najmłodszy – Jaś Kukawski – miał 9 lat. W wyniku walk śmierć poniosło 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami. Jeden z nich – 13-letni Antoni Petrykiewicz – został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Lwowska młodzież ponownie stanęła do walki niecałe dwa lata później, podczas wojny polsko-bolszewickiej, kiedy latem 1920 roku stawiła czoło Armii Czerwonej na przedpolach miasta.

Większość poległych w obu kampaniach obrońców Lwowa została pochowana w wydzielonej części cmentarza Łyczakowskiego, dziś nazywanej Cmentarzem Orląt. Miejsca upamiętnienia tamtych bohaterek i bohaterów można jednak znaleźć w całej Polsce. W Częstochowie znajduje się plac Orląt Lwowskich, przy którym w 2006 roku stanął poświęcony im pomnik.

Organizatorami częstochowskiego biegu były: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Henryka Sienkiewicza, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa i Zespół Szkół Technicznych.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa