Banner Top

cz.Oko

Cegielnia na Loretańskiej

W XIX w Częstochowa przechodziła proces przeobrażenia z miasta „drewnianego” w murowane. Jeszcze w początkach XIX w. dominowało budownictwo drewniane, pożar Starego Miasta w 1807 stał się impulsem narzucenia obowiązku zabudowy murowanej.

W 1909 r dzięki konsekwentnemu narzucaniu przepisów budowlanych w naszym mieście było 4602 budynków murowanych i 1608 drewnianych. W 1823 r planując Aleje Najświętszej Maryi Panny nie tylko narzucono obowiązek zabudowy parceli domami murowanymi, ale równocześnie uruchomiono cegielnie miejską by zapewnić odpowiedni materiał.

  • Kategoria: cz.Oko

Wełnopol - Częstochowa postindustrialna

Historia przemysłu okręgu częstochowskiego związana jest z historią i rozwojem powiatu, a szczególnie miasta Częstochowy.

Wprawdzie w różnych okresach czasu przemysł miał wpływ na miasto i powiat, to jednak w ostatecznym rezultacie rozwinął się na terenach miasta i najbliższych terenach podmiejskich, które z biegiem lat zostały włączone do miasta. W latach dwudziestych XIX wieku obok Częstochowy powstał dość znaczny ośrodek przemysłu tkackiego w Kamienicy Polskiej, a później także w Hucie Starej.

  • Kategoria: cz.Oko

Elanex - Częstochowa postindustrialna

Przędzalnia Czesankowa Elanex S.A. mieszcząca się w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 80 to zabytkowy, dość pokaźny kompleks fabryczny.

Nie jest do końca opuszczony, ponieważ wiele firm wynajmuje lokale na tym terenie. Mimo, że nie można wejść do wnętrz (grożą podobno zawaleniem), kompleks ten wart jest zwiedzenia z uwagi na przepiękną zabudowę z przełomu XIX/XX w. Przyciąga uwagę strzelistym kominem i ciekawą wieżą ciśnień.

W 1889 r. trzech przedsiębiorców z okolic Lyonu założyło u zbiegu Warty i jej dopływów przędzalnię wełny. „Zakłady Motte, Meillassoux i Cauliez” składały się z sortowni, pralni wełny, przygotowalni i przędzalni właściwej.

  • Kategoria: cz.Oko

Częstochowski kirkut

Zaniedbany, zdewastowany, zarośnięty krzakami, okryty wszechobecnym bluszczem... Tak wygląda częstochowski kirkut - cmentarz żydowski.

Jest jednym z największych kirkutów w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 9,5 ha i obecnie niemal w całości porośnięty jest lasem. Znajduje się na nim około 4–5 tysięcy macew, zarówno z polskimi, jak i hebrajskimi inskrypcjami. Część z nich została przemieszczona, złamana lub przewrócona.

Został założony przez gminę żydowską pod koniec XVIII wieku, prawdopodobnie w 1799, choć niektóre źródła podają datę 1780. Pierwszy pogrzeb odbył się w 1800 r. Pochowano wtedy Izaaka syna Moszka. W 1816 r. pochowano pierwszą kobietę - Brajndlę żonę Bera Ginzburga. W 1907 r. wybudowano murowane ogrodzenie nekropolii.

  • Kategoria: cz.Oko

Miejsce na Ziemi

W jakim zakątku Ziemi gościło tym razem cz.info? Spróbujcie zgadnąć...

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia, zrobiłeś zdjęcia, nakręciłeś film, prześlij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Opublikujemy Twoją historię!

  • Kategoria: cz.Oko

Zachód słońca nad naszym Bałtykiem

Zachód słońca romantycznie, to towarzysz pięknych chwil, choć czasem i smutnych. To tło wielu scen z literatury i filmu. Dziś wspomnienie z początku wakacji. Zdjęcia z Kołobrzegu nadesłał nasz czytelnik Andrzej.

Jeśli macie zdjęcia, którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami cz.info.pl, ślijcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.!

  • Kategoria: cz.Oko

Wyruszcie na poszukiwanie przygody

"Miniatur Wunderland", czyli "Miniaturowa Kraina Cudów" to muzeum, które znajduje się w Hamburgu. Powstaje od 2000 roku i wciąż jest w trakcie budowy. Obecnie powierzchnia wystawy wynosi 1.150m2 i dla zwiedzających dostępne jest 7 tematów wystawy.

Zdjęcia nadesłała nam uczestniczka wycieczki do Krainy Cudów - Kasia.

Jeśli macie zdjęcia, którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami cz.info.pl, ślijcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Kategoria: cz.Oko

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px