Banner Top

cz.Temat Dnia

Edukacja finansowa, czyli jak wprowadzić dziecko w świat finansów osobistych i nauczyć oszczędzania?

Czym skorupka za młodu nasiąknie… Wszyscy znamy to powiedzenie. Jest ono prawdziwe, także, jeżeli chodzi o kwestie związane z pieniędzmi. Im szybciej dziecko wkroczy w świat finansów osobistych i nauczy się przedsiębiorczości, tym umiejętniej będzie gospodarowało pieniędzmi w dorosłym życiu i uniknie wielu problemów.

Niestety, szkoły nie zawsze dostarczają wystarczającej wiedzy w tym zakresie, a w dodatku nie wszystkie pociechy mogą liczyć na pomoc rodziców w tej kwestii. Badania pokazują, że aż 53 proc. rodziców wciąż niechętnie rozmawia ze swoimi pociechami o finansach[1]. Jednym z powodów może być brak posiadania odpowiednich kompetencji czy znalezienia odpowiedniego języka, który pozwoliłby na wytłumaczenie w przystępny i odpowiedni do wieku dziecka sposób terminologii związanej z pieniędzmi.

Studenci siłą napędową rynku najmu

Studenci każdego roku stanowią siłę napędową polskiego rynku najmu. Przede wszystkim widoczne jest to w średniej wielkości miastach o tradycjach akademickich, gdzie stanowią znaczącą część wszystkich klientów poszukujących lokali do wynajmu.

Według badań „Studenci na rynku nieruchomości 2018” przeprowadzonych przez AMRON oraz Warszawski Instytut Bankowości najważniejszymi czynnikami wyboru mieszkania do wynajmu przez studenta jest wysokość czynszu (28%), odległość od uczelni (20%) oraz standard lokalu (16%). Na dalszy plan zeszły cechy takie jak bezpieczeństwo okolic, czy dostęp do infrastruktury handlowej czy usługowej.

Transport drogowy na europejskich drogach musi się zmienić

Czy wiesz, że całkowity udział transportu w emisji gazów cieplarnianych na terenie Unii Europejskiej wynosi około 25 proc., z czego 18,4 proc. generują pojazdy ciężarowe i autobusy[1]?

Jednym z głównych celów nowych europarlamentarzystów jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spalinami w ciągu dekady aż o 30 proc. Aby tego dokonać, wprowadzono szereg nowych regulacji. Unijni decydenci podjęli kroki, które mają doprowadzić do redukcji emisji CO2 przez ciężarówki o 15 proc. do 2025 roku oraz o drugie tyle w ciągu kolejnych pięciu lat. Co już robi w tym kierunku Europa? Czy Polska ma coś wspólnego z byciem eko? A także co to oznacza dla przewoźników i kierowców zawodowych?

Jak obliczyć płacę minimalną w Niemczech i we Francji?

Delegowany czy nie? W Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, we Włoszech i Francji, a także w Norwegii i Finlandii nie ma to znaczenia. Tamtejsi urzędnicy za nic mają mobilny charakter pracy.

Jeśli kierowca realizuje międzynarodowe przewozy drogowe, to ma zarabiać minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym kraju. Nawet jeśli spędza w innym państwie EU niż rodzime zaledwie kilka godzin. Bezpieczeństwo właściwego rozliczenia płacy minimalnej jest istotne w przypadku kontroli, gdyż na przykład ustawa MiLoG przewiduje aż do 500 tysięcy euro kary. Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) podpowiada, jak jej uniknąć.

Prawdziwa windykacja, to etyczna windykacja

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPF[1], część naszego społeczeństwa nie darzy zbyt wielkim zaufaniem urzędników, instytucji finansowych, operatorów sieci komórkowych czy ubezpieczycieli. Do tej grupy można zaliczyć również windykatorów, którzy nie cieszą się dobrą opinią.

Na forach internetowych nie brakuje negatywnych wpisów na ich temat. W dodatku, mniej rzetelne media promują nieprawdziwy wizerunek branży zarządzania wierzytelnościami, według którego działające w niej podmioty żerują na osobach, które znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

Polacy zadłużają się na potęgę

Według najnowszych danych NBP w lipcu Polacy zaciągnęli rekordową wartość zarówno kredytów hipotecznych (5,3 mld zł) jak i konsumpcyjnych (7 mld zł). Są to najwyższe wartości od czasu, gdy bank publikuje takie dane.

Zdaniem Expandera rekordy, to wynik przede wszystkim tego, że pożyczamy coraz wyższe kwoty. Sprzyja temu wzrost płac. W przypadku kredytów hipotecznych duże znaczenie mają też rosnące ceny mieszkań, które sprawiają, że kupujący muszą coraz bardziej się zadłużać.

Eksplozja kredytów hipotecznych

II kwartał 2019 r. na rynku kredytów hipotecznych był wyjątkowo udany. Zwykle wiosenne miesiące są lepsze pod względem wolumenu nowych umów kredytowych od I kwartału, ale analizowany okres był rekordowy – wartość akcji kredytowej przekroczyła 16 mld zł.

– W drugim kwartale 2019 wbrew oczekiwaniom rynku, większość banków podwyższyło warunki cenowe dla udzielanych przez siebie kredytów. Obserwujemy lekki wzrost marż kredytowych i coraz mocniejsze promowanie przez banki klientów korzystających z dodatkowych produktów bankowych tzw. cross-sell’u.

Jak wyremontować pokój dla pierwszoklasisty, nie nadwyrężając domowego budżetu?

Pierwszy września to ważne wydarzenie szczególnie dla tych dzieci, które pójdą pierwszy raz do szkoły, a także dla ich rodziców. Kupienie wyprawki i zadbanie o najpotrzebniejsze rzeczy dla pociechy, która zaczyna edukacje, to jednak nie wszystko.

Trzeba też od samego początku stworzyć młodemu uczniowi odpowiednie warunki do nauki – pozwoli to już od małego wyrabiać w dziecku dobre nawyki. Dobry start to przecież podstawa. Potrzebny jest wygodny i odpowiednio urządzony pokój, w którym będzie odpoczywać i uczyć się. Przygotowanie pokoju dla przyszłego ucznia nie musi być pracochłonne, skomplikowane i kosztować fortuny.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px