Banner Top

Małgorzata „Balbina” Sętowska. Balbina w krainie czarów

Wystawa jest wydarzeniem rozpoczynającym serię spotkań memorialnych upamiętniających zmarłą w styczniu tego roku artystkę i pedagożkę. Na wystawę, przygotowaną w współpracy z rodziną artystki, złożą się głównie te prace, które dotykają najbliższej jej tematyki – dziecięcego świata marzeń, pełnego beztroski i radości, świata, o jaki dla wszystkich dzieci walczyła do ostatnich dni swojego życia.

Małgorzata „Balbina” Sętowska (18.10.1953 – 29.01.2019) – częstochowska malarka, bajkopisarka i wieloletnia nauczycielka. Absolwentka częstochowskiego „Plastyka”. Ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie UJD) oraz malarstwo sztalugowe tamże, na Wydziale Sztuki.

Perseidy – spadające gwiazdy w Muzeum Częstochowskim

Szczyt roju meteorów na letnim, nocnym niebie to okazja, aby nieco lepiej poznać naturę tego widowiskowego zjawiska. 13 sierpnia Marek Nowak – kurator wystawy „Ku gwiazdom” – zaprosi na wykład, a potem oprowadzi wszystkich zainteresowanych po całej „kosmicznej” ekspozycji.

Najwięcej obserwatorów perseidy przyciągają właśnie w noce w połowie sierpnia – podczas apogeum tego zjawiska w ciągu jednej godziny można ich zaobserwować nawet koło setki. Potocznie zwane „spadającymi gwiazdami” są w rzeczywistości drobinami materii wyrzucanymi przez kometę Swift-Tuttle.

VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Sola Musica

W niedzielę 4 sierpnia rozpocznie  się VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Sola Musica. Zainauguruje go występ Jana Baciaka i Trio Volante. Wstęp wolny.

W każdą niedzielę sierpnia w kościele Ewangelicko-Augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Śląskiej 20 będzie można posłuchać m.in. utworów Jana Sebastiana Bacha, Stanisława Moniuszki, Kazimierza Wiłkomirskiego Stanisława Hadyna, Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, czy Witolda Lutosławskiego.

Pan Harmonijka i Klawiszmajster oraz wokalistka Anna Bińczyk

W Muzycznym Punktcie Spotkań Jarosława Woszczyny wystąpi Duet „Pan Harmonijka” i „Klawiszmajster” oraz wokalistka Anna Bińczyk.

Mariusz Piotrowski „Pan Harmonijka”
O sobie pisze: „Harmonijką ustną zafascynowałem się słuchając bluesa, country, folk i utworów muzyki rozrywkowej, mój Ojciec również grał na tym instrumencie”

„Muzyka jest moją wielką pasją i w najtrudniejszych chwilach w życiu stała się najlepszym przyjacielem i terapeutą życiowym, interesuję się nią od dziecka”.

Warsztaty ilustratorskie z Danielem de Latour

Zapraszamy do udziału w warsztatach plastycznych z Danielem de Latour! Warsztaty dla dzieci w wieku 6 – 11 lat i ich opiekunów. Warsztaty dla dzieci na postawie książki „Księga Potworów” Michała Rusinka poświęcone tworzeniu własnych, wyjątkowych potworów.

Daniel de Latour:
Urodzony w 1971. Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach. Współpracuje z czasopismami dla dzieci t.j. „Miś”, „Świerszczyk”, „Świat Przygód z Hugo”, „Naucz Mnie Mamo”, i dla dorosłych tj. „Wysokie Obcasy”, „Art & Business”, „Dziecko”. Rysuje komiksy. Ilustruje książki dla dzieci.

Zabawa w czekanie na zabawę

„Zabawa w czekanie na zabawę” to spektakl dyplomowy Tomasza Rybarczyka zrobiony i spreparowany przez Edwarda Gramonta a zaprezentowany po raz pierwszy podczas Przeglądu Form Teatralnych Wojska Polskiego w Przemyślu, gdzie Teatr TAQ wystąpił jako teatr z garnizonu w Sulechowie pod nazwą „2 S-1”.

Pomysł na scenariusz sztuki „Zabawa w czekanie na zabawę”, Edward Gramont zaczerpnął ze zderzenia dwóch nurtów myślowych: motywu czekania, zaczerpnięty z „Czekania na Godota” Samuela Becketta i motywu zabawy z „Zabawy” Sławomira Mrożka.

Wycieczka z Julkiem Sętowskim – Znane sklepy częstochowskie XX wieku

Motywem przewodnim lipcowego spaceru będą dawne sklepy. Obejrzymy i opowiemy sobie o miejscach, które kojarzą się z ważnymi kiedyś punktami handlu. Nazwy niektórych sklepów przylgnęły do budynków, w których funkcjonowały. Na przykład już trzecie pokolenie częstochowian posługuje się nazwą Dom Bata, która wzięła się od znanego sklepu z butami.

Odwiedzimy miejsca, głównie w Alejach i ulicach przyległych, które uczestnikom wycieczki mogą łączyć się ze wspomnieniami – radościami z dokonanych zakupów, lecz także ze ściskiem, tłokiem, kolejkami. Organizatorzy spaceru mają nadzieję na ciekawe relacje związane z dawnym handlem osób biorących udział w przechadzce.

Jedno spojrzenie: Ewa Uryga i Dariusz Ziółek

„Jedno spojrzenie” – to muzyczny projekt wydawniczy i koncertowy opisany piosenkami. Jest to oparta na faktach historia zakochanej pary, która po 4 letniej rozłące pobiera się, a ich szczęśliwe małżeństwo wciąż trwa mimo upływu czasu.

Pomysłodawczynią projektu jest Ewa Uryga od wielu lat aktywna i ceniona wokalistka nie tylko jazzowa, mogąca poszczycić się wieloma osiągnięciami na polskiej scenie artystycznej.

Na całość składają się nowe i na nowo zaaranżowane piosenki układające się w opowieść o dwojgu ludzi, dobrane pod kątem autentycznych wydarzeń. Obok siebie mamy tu utwory zarówno autorskie z muzyką i tekstami Ewy Urygi jak i znane przeboje m.in. z rep. Whitney Huston: „You give good love”czy „Thinking about you”.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px