Banner Top

27 lutego – drugi przetarg na Dom Księcia

Cena wywoławcza dla Domu Księcia z jego otoczeniem to 7,5 mln zł. Tego dnia odbędą się także przetargi dotyczące sprzedaży nieruchomości położonych przy ulicach Ogrodowej 7 i 9 oraz Przemysłowej 12 i 14.

Dom Księcia zlokalizowany jest blisko ścisłego centrum Częstochowy – między aleją Wolności oraz ulicami Jana III Sobieskiego i Boya-Żeleńskiego. Powstał ok. 1912 r. na zamówienie księcia Michała Romanowa.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeden w rejonie ulic Komornickiej, Filtrowej, Falistej i Srebrnej, a drugi w rejonie Okulickiego, Bialskiej i Nowobialskiej.

Zainteresowani mogą składać wnioski do obu planów do 24 lutego br. Wnioski należy przesłać do Urzędu Miasta Częstochowy w formie papierowej na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Śląskie liderem w liczbie pobranych mLegitymacji emeryta i rencisty

Do końca stycznia 145 tys. osób pobrało już mLegitymację emeryta i rencisty. Jak wynika ze statystyk ZUS po elektroniczny dokument chętniej sięgają kobiety niż mężczyźni. Liderem wśród regionów jest województwo śląskie, gdzie odnotowano największą liczbę pobrań mLegitymacji.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty (mLegitymacja) dostępna jest od miesiąca. Można ją pobrać z aplikacji mObywatel i dodać na swoje urządzenie mobilne.

Wóz strażacki służy już w Charkowie

Dar dla ukraińskich strażaków przekazany z inicjatywy klubów rotariańskich z Pforzheim i Częstochowy przez władze niemieckiego miasta, za pośrednictwem Częstochowy, wzmocnił służby ratownicze w Charkowie.

O nowym nabytku poinformowała m.in. redakcja Redpost – Charkowskiego Portalu Informacyjnego, powołując się na Państwową Służbę Ratunkową w obwodzie charkowskim.

Nowa kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Częstochowy

6 lutego br., w nowym składzie obradowali młodzieżowi radni. Podczas sesji członkowie MRM otrzymali mandaty i wybrali spośród siebie nowy zarząd.

W czasie inauguracyjnego posiedzenia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny i radny Sebastian Trzeszkowski (kiedyś szef MRM) wręczyli mandaty uczennicom i uczniów szkół średnich, którzy zostali wybrani do Młodzieżowej Rady Miasta XVI kadencji.

Festiwal Jednego Filmu w ramach Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa

8 lutego 2023 o godz. 11.00 w DKF Rumcajs Akademickie Centrum Kultury w Częstochowie, al. Armii Krajowej 23/25 Kampania na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa będzie gościć Mariusza Wilczyńskiego z filmem „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Z myślą o wszystkich dzieciach mamy zaszczyt zaprosić do szczególnego projektu – Festiwal Jednego Filmu. Liczymy na Wasze uczestnictwo, współudział, wsparcie, czy też pomoc w projekcie edukującym dorosłych by ograniczyć przemoc wobec dzieci.

Remont wiaduktu nad ul. Bór – zamknięcie przejazdu od 7 lutego

W związku z budową estakady na Rakowie od 3 do 6 lutego tramwaje na liniach 1 i 2 kursują na skróconej trasie do zajezdni MPK. Od 7.02 nastąpi natomiast zamknięcie połączenia ul. Bór z Bardowskiego pod trasą DK-91 (dawną DK-1).

Po przywróceniu ruchu tramwajowego w alei Pokoju pod nową estakadą, we wtorek ma rozpocząć się remont wiaduktu w alei Wojska Polskiego (DK-91) biegnącego nad połączeniem ul. Bór z ul. Bardowskiego. Dlatego odcinek ul. Bór pod trasą zostanie zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego.

Refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych

Refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych w 2023 r. dotyczy tylko tych gospodarstw, których głównym paliwem stosowanym do ogrzewania gospodarstwa domowego jest gaz ziemny. Główne źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Refundacja podatku VAT przysługuje odbiorcy paliw gazowych w gospodarstwie domowym w przypadku gdy:
a) głównym źródłem ogrzewania są urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi;
b) wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie:
– jednoosobowym nie przekracza 2100 zł
– wieloosobowym nie przekracza 1500 zł.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px