Banner Top

Zjazd Hufca ZHP Częstochowa wybrał nowe władze na czteroletnią kadencję

W minioną sobotę 3 czerwca odbył się Zjazd Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie, na którym zostały wybrane nowe władze hufca na okres czterech lat.

Zgromadzenie miało miejsce w Częstochowskim Parku Przemysłowo Technologicznym przy ul. Wały Dwernickiego. Zjazd Hufca ZHP Częstochowa to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności harcerskiej. Zgodnie z zapisami Statutu ZHP stanowi najwyższą władzę hufca.

100 tys. zł wsparcia na Rodzinne Ogrody Działkowe

Miasto, w ramach kontynuacji „Programu poprawy infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych położonych na terenie miasta Częstochowy”, po raz kolejny dofinansuje inwestycje w obiekty działkowe. W tym roku z kwoty 100 tys. zł skorzysta dwadzieścia jeden ROD-ów.

W piątek, 26 maja komisja powołała zarządzeniem Prezydenta Miasta oceniła wnioski o dotacje na poprawę infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych i wszystkie złożone przyjęła do realizacji. Kwotę 100 tys. zł, przeznaczoną w tym roku na wsparcie podzielono pomiędzy 21 ROD-ów.

30 lat Miejskiego Przedszkola nr 37

W piątek, 2 czerwca br., Miejskie Przedszkole nr 37 obchodziło jubileusz 30-lecia działania.

W uroczystości zorganizowanej w siedzibie przedszkola przy ul. Sportowej uczestniczyli m.in.: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos, nauczyciele, przedszkolaki, rodzice i inni zaproszeni goście.

2,5 mln zł trafi do grup regionalnych GOPR – Jurajskiej i Beskidzkiej

2,5 mln zł trafi do grup regionalnych GOPR – Jurajskiej i Beskidzkiej. Symboliczne czeki przekazał przedstawicielom GOPR marszałek Jakub Chełstowski oraz radni Maria Materla i Marek Bieniek.

– Konsekwentnie wspieramy GOPR. W tym roku do grupy jurajskiej i beskidzkiej trafi łącznie 2,5 mln zł, które mogą zostać przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu, utrzymanie stacji ratunkowych, obsługę techniczną czy niezbędne przedsięwzięcia. To inwestycja w bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy odwiedzają nasz region. Ratownicy zasługują na lepsze warunki pracy i sprzęt, który nie tylko ułatwia pracę, ale może ratować zdrowie i życie – tłumaczy marszałek Jakub Chełstowski.

Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Do 5 czerwca prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Ponad 16 tys. wypożyczeń rowerów miejskich od początku tegorocznego sezonu

Kolejny sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego ruszył 1 kwietnia. To już szósty rok, w którym mieszkanki i mieszkańcy mogą korzystać z systemu rowerowego obsługiwanego przez spółkę Nextbike Polska. Sezon rowerowy potrwa do końca października.

Zgodnie z kwietniowym raportem w ciągu całego miesiąca rowery miejskie były wypożyczane aż 6 tysięcy razy. W maju ta statystyka wzrosła do prawie 10 tysięcy. Jak dotąd największym zainteresowaniem w tym sezonie – ze względu na liczbę wypożyczeń – cieszy się stacja przy placu Biegańskiego: 989 wypożyczeń w maju.

Podsumowanie kampanii społecznej 30/2/1

30 maja w Auli Uniwersytetu Jana Długosza zakończono projekt edukacyjno-społeczny, któremu od roku towarzyszyły nietypowe akcje szkolne z tajemniczym kodem - gadżety, filmiki i sesje zdjęciowe przygotowane przez „Reymonta”.

Liczby używane stale jako logo 30/2/1 w marcu tego roku przestały być zagadką. Przesłanie z nimi związane dotyczyło profilaktyki czerniaka skóry. W kampanii chodziło o uświadomienie młodzieży, czym jest ten nowotwór, jak go rozpoznawać, jak się przed nim chronić i jak leczyć. Kod należy rozumieć w ten sposób, że 30 to stosowanie kremu z filtrem SPF 30, 2 to dwie godziny bezpiecznego opalania, a 1 ukrywało jedną w roku kontrolną wizytę u dermatologa.

Dzień dziecka na rowerze i z... Napoleonem

250 uczennic i uczniów częstochowskich szkół świętowało 1 czerwca na rajdzie „Śladami walk o niepodległość w XIX wieku”. Był on częścią miejskiego projektu „Napoleońska Częstochowa II”.

Rajd rozpoczął się na placu Daszyńskiego. 250 rowerzystek i rowerzystów z 21 szkół miało przed sobą do przejechania 8-kilometrową trasę, poznając przy tym historyczne miejsca Częstochowy oraz rowerową infrastrukturę miasta.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px