Białe koszule na sztalugi, czyli wyjątkowy wernisaż w Częstochowie. Przyjdź i... „Zobacz więcej”

Białe koszule kolejny raz pojawią się w Częstochowie. 14 października br. w Hotelu Arche zobaczymy piękną wystawę zdjęć z majowej sesji na Starym Rynku, która będzie podsumowaniem projektu oraz kampanii społecznej o człowieku pn. „Zobacz więcej”.

Wyjątkowe zdjęcia wyjątkowych osób, które zmagają się z chorobą przewlekłą lub niepełnosprawnościami, a mimo to nie poddają się i czerpią z życia garściami. Razem z bohaterami stworzymy dla osób często wycofanych i zamkniętych w pułapce własnych lęków przestrzeń do integracji i otworzenia się na innych. To będzie kolejna piękna lekcja determinacji, siły, ale także tolerancji, wrażliwości, szacunku i empatii, dostrzegania człowieka w człowieku, patrzenia, by... zobaczyć więcej.

Projekt „Zobacz więcej” powstał z myślą o tolerancji, miłości, radości życia, a także emocjach z jakimi przychodzi się mierzyć w obliczu choroby. To niezwykły projekt fotograficzny oraz kampania społeczna o CZŁOWIEKU, jego sile, determinacji w walce o siebie. Adresatami projektu są zarówno osoby walczące z wszelkimi niedomaganiami, jak i osoby zdrowe. - Założeniem jest uświadomienie osobom dotkniętym chorobą, że nawet brutalna rzeczywistość nie oznacza dla nich przymusowej zmiany trybu życia. Mogą w dalszym ciągu być aktywne zawodowo, mieć i spełniać marzenia, stawiać sobie nowe cele czy wyzwania, i w ogólnym rozrachunku po prostu cieszyć się życiem. - podkreśla Anna Bulska, koordynatorka projektu w Częstochowie.

Często oceniamy człowieka powierzchownie, nie zastanawiamy się jaką historię w sobie nosi, z jakimi problemami się zmaga. Projekt opowie o sile i emocjach. O patrzeniu szerzej i dostrzeganiu człowieka w człowieku. O równości, wrażliwości, miłości, radości życia i o byciu szczęśliwym pomimo choroby. To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. O dawaniu, rozumieniu i widzeniu, a nie tylko patrzeniu.

„Zobacz więcej” uwrażliwia społecznie na problem osób przewlekle chorych, znajdujących się w kryzysie zdrowia (także psychicznego), czy borykających się z niepełnosprawnościami oraz temat ich funkcjonowania w społeczeństwie i obecności w sferze publicznej, a także w każdym innym obszarze życia.

Akcja ma z jednej strony pokazać, że choroba nie definiuje człowieka, nie szufladkuje, nie skreśla i że poza nią, istnieje on na wielu innych płaszczyznach. Ma też zwrócić uwagę na to, że są wśród nas osoby, które widzimy na co dzień, ale często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, z którymi się muszą borykać. Nie zawsze jest tak jak myślisz... zobacz więcej.

Autorką zdjęć oraz pomysłodawczynią projektu i formuły jest Magda Rdest-Nowak - fotografka ze Skierniewic.

W ramach projektu odbyły się sesje zdjęciowe 365 uczestników w żywej tkance 12 miast Polski, ubranych tylko w białe koszule. Ta biała koszula to nowotwór, depresja, anoreksja, stwardnienie rozsiane, stany lękowe, ChAD, blizny na ciele i wiele innych, niewidocznych na pierwszy rzut oka, czym każdy z nas jest lub może być obciążony. Sesja fotograficzna w Częstochowie odbyła się 13 maja br. - Na Starym Rynku, nierzadko wychodząc ze swojej strefy komfortu, stanęliśmy z uśmiechem przed obiektywem Magdy Rdest-Nowak, ale nie po to, by pokazać swoje słabości. Wręcz przeciwnie, by zamanifestować światu swoją obecność, pokazać, że pomimo trudności zdrowotnych czy społecznych staramy się żyć normalnie, mamy marzenia, realizujemy pasje, że jesteśmy rodzicami na pełen etat, że spełniamy się na wielu płaszczyznach życia. - zaznacza Agnieszka Kotela, jedna z uczestniczek. - Tego dnia dawaliśmy nadzieję innym chorym, motywowaliśmy, że można, że trzeba, że warto walczyć i się nie poddawać. To była piękna lekcja determinacji, siły, ale także tolerancji, równości, wrażliwości, szacunku i empatii. Byłam bardzo mile zaskoczona ile osób do nas podchodziło i dopytywało o szczegóły tej akcji oraz wsparło nas dobrym słowem. - dodaje Kotela.

Częstochowski finał projektu „Zobacz więcej” odbędzie się 14 października br. o godz. 16.00 w Hotelu Arche (Częstochowa, ul. Oleńki 20). Będzie to wystawa zdjęć, podczas której będzie można poznać bohaterów tego projektu.

Więcej o Fundacji „Zobacz więcej” TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: Zobacz więcej