Zbiorniki „Kawie Góry” gwarantują stały dostęp do wody

Zbiorniki magazynowe zlokalizowane na Północy pełnią ważną rolę w kontekście ciągłości dostaw wody dla mieszkańców tej dzielnicy. Mogą pomieścić 10 tys. m3 wody, stabilizują jej ciśnienie w sieci rozdzielczej, a także wpływają na poprawę zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Na wzgórzach Kawie Góry w sąsiedztwie Lasku Aniołowskiego zlokalizowane są dwa zbiorniki magazynowe wody eksploatowane przez Wodociągi Częstochowskie. Każdy z nich ma 5 tys. m3 pojemności. Wykonane są z żelbetu i okopcowane dla zachowania odpowiednich warunków temperaturowych. Woda tłoczona jest do nich rurociągiem z Ujęcia Wierzchowisko.

Zbiornik zachodni został wybudowany w 1981 roku, natomiast wschodni w 1996. Na terenie obiektu znajduje się także pompownia oraz agregat prądotwórczy.

Jak informują Wodociągi Częstochowskie, pompownia składa się z czterech pomp, które są w stanie podać do sieci maksymalnie 120 tys. m3 wody na godzinę. Wyposażona jest również w agregat prądotwórczy działający automatycznie, którzy umożliwia zachowanie ciągłości pracy stacji i dostawy wody do odbiorców.

Zbiorniki magazynowania wody mają także fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy częściej dochodzi do pożarów. Stanowią rezerwę dla bardzo dużych poborów, które są charakterystyczne przy gaszeniu pożarów. Obiekt w 100 proc. zasilany jest energią słoneczną. W 2016 roku Wodociągi Częstochowskie uruchomiły tam mikroelektrownię fotowoltaiczną, co wpisuje się w działania proekologiczne przedsiębiorstwa.

Od 2001 roku obiekt jest bezobsługowy, a pełen nadzór nad nim odbywa się głównie z pozycji pulpitu dyspozytorskiego. Dzięki temu nie musi być stale obsługiwane przez pracowników Wodociągów Częstochowskich.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa