O cyberprzemocy ciągle trzeba rozmawiać

Zdają sobie z tego sprawę przedstawicielki rożnych środowisk, które spotkały się na konferencji zorganizowanej w liceum ,,Słowackiego” przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka.

10. miejska konferencja „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać” była podsumowaniem projektu realizowanego przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy. Na projekt składały się warsztaty antyprzemocowe dla szkół, konkurs plastyczny oraz finałowa konferencja.

Dwugodzinne spotkanie obracało się wokół kwestii cyberprzemocy. Prelegenci – emerytowana kurator Sądu Okręgowego Alina Kula oraz aspirant Kamil Sowiński, specjalista Komendy Miejskiej Policji – mówili o nowelizacji przepisów dotyczących dzieci i młodzieży oraz o aspektach przemocy w cyberprzestrzeni. Nagrody odebrały laureatki konkursu plastycznego „Kochaj, nie bij” – Lena, Zosia i Patrycja.

Ze strony samorządowych władz miasta na konferencji gościł prezydent Częstochowy. Obecna była także jego pełnomocniczka ds. równych szans. Były przedstawicielki miejskiego Wydziału Zdrowia i Wydziału Polityki Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, radni, byli reprezentanci Komendy Miejskiej Policji, prokuratur, sądów, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jana Długosza. Przyszli przedstawiciele szkół, stowarzyszeń i instytucji pomocowych, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czy Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy.

Konferencja odbyła się w gościnnych murach I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, które wspomogło spotkanie także organizacyjnie.

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka od ponad czterech dekad skutecznie działa w interesie najmłodszych. Był od początku jednym z kluczowych inicjatorów zmiany społecznej polegającej na uświadomieniu ludziom, że bicie nie jest środkiem wychowawczym, a formą przemocy, że „klaps” to krzywdzenie i porażka wychowawcza, a nie sposób sprawowania władzy rodzicielskiej. TKOPD zawsze sprzeciwiał się postrzeganiu dziecka czy mówieniu o nim jak o obiekcie, nad którym sprawuje się władzę, czymś, co się posiada, jak o czyjejkolwiek własności. Organizacja we wszelkich swoich działaniach wskazywała, że dziecko jest pełnoprawnym człowiekiem, którego chronią przyrodzone prawa, w tym najważniejsze – do dorastania w bezpiecznym środowisku, w warunkach szacunku i poszanowania godności.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa