Rok z Ludmiłą Marjańską

W roku 100. rocznicy urodzin poetki, tłumaczki, absolwentki częstochowskiego I Liceum Ogólnokształcącego jej postać powracała wielokrotnie. A przy okazji także innych wybitnych kobiet – wychowanek liceum „Słowackiego”.

Wspomnienie o Ludmile Marjańskiej – poetce i tłumaczce, urodzonej 26 grudnia 1923 w Częstochowie, absolwentce „Słowackiego” – przywoływane było w tym roku wielokrotnie. Jej twórczość i związki z miastem były tematem wydarzeń projektu edukacyjnego „Epickie kobiety Słowackiego”, organizowanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta, I LO i Regionalny Ośrodek Kultury z okazji 100. rocznicy urodzin poetki.

Projekt służył popularyzacji twórczości Ludmiły Marjańskiej, ale i innych wybitnych absolwentek I Liceum Ogólnokształcącego. Przy okazji sprzyjał oczywiście kształtowaniu wrażliwości na język poetycki, na kulturę słowa, rozwijaniu aktywności twórczej, promowaniu talentów czy podnoszeniu kompetencji ortograficznych młodzieży.

Projekt podsumowano 12 grudnia w auli im. Z. Idzikowskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego. W ramach 100. rocznicy urodzin Marjańskiej zorganizowano szereg inicjatyw o charakterze zarówno kulturalnym, jak i naukowym. Wydarzeniem inicjującym obchody było nadanie imienia „Ludmiła” jednemu z drzewek posadzonych na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w marcu 2023, podczas akcji „Jabłonki – kwitnąca szkoła”. W ramach projektu odbyły się też XVII Jubileuszowy Regionalny Konkurs Literacki, Recytatorski i Poezji Śpiewanej im. Ludmiły Marjańskiej dla szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych oraz konkurs ortograficzny Epickie Kobiety „Słowackiego” (dla klas 7-8), na który złożyły się sesja naukowa oraz prezentacja o wybitnych uczennicach I LO. Nagrody w tych konkursach także wręczono podczas finałowego spotkania.

Na podsumowanie projektu przyszli m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM (zarazem pomysłodawca i inicjator konkursu ortograficznego) oraz goście i gościnie z Instytutu Językoznawstwa UJD, Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego, Regionalnego Ośrodka Kultury oraz nauczycielki i nauczyciele z kilku częstochowskich szkół.

Ta edycja projektu – zwłaszcza konkursy – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Pozwala to przypuszczać, że dziedzictwo literackie naszego regionu – i postacie, które je pozostawiły, jak Ludmiła Marjańska, Halina Poświatowska czy Irit Amiel – ciągle potrafi przyciągać uwagę kolejnych pokoleń.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa