Wybór koncepcji na plac Rady Europy

Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy w głosowaniu mailowym wybrali drugi z wariantów zagospodarowania placu Rady Europy. Obie koncepcje przygotowała pracownia TiM Architekci.

- Kilka tygodni temu poprosiłem Was o wybór między dwiema koncepcjami przebudowy placu Rady Europy. Dostaliśmy w tej sprawie 80 maili, bo o taką oficjalną formę przekazywania opinii prosiliśmy, ale też żywo dyskutowaliście w mediach społecznościowych, co również staraliśmy się w miarę możliwości śledzić. Z 80 Waszych maili 72 zawierały głos za wersją B. Zdecydowana większość komentarzy - choć trudno precyzyjnie podać ich liczbę, bo były ich setki w różnych miejscach - także wskazywała tę wersję. Dziękuję za każdą wiadomość i za każdy głos. Projektując plac, będziemy się teraz kierować Waszym wyborem - informował w mediach społecznościowych prezydent Częstochowy. - A ja się cieszę, bo i mnie ta wersja bardziej przypadła do gustu.

Pracownia TiM Architekci na bazie wskazówek wykonała dwie wstępne koncepcje zagospodarowania placu Rady Europy. Pierwsza z nich była mocno rewolucyjna, druga zakładała zachowanie niektórych istniejących już elementów, m.in. pergoli.

- To miejsce jest swego rodzaju wizytówką miasta - mówił podczas prezentacji obu koncepcji Tomasz Borowiecki z TiM Architekci. - Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania. W wariancie drugim zachowujemy istniejącą pergolę i wprowadzamy swobodną kompozycję zieleni. Głównym elementem jest fontanna, wokół której jest przestrzenna ławka w formie symbolu Rady Europy, czyli litery E. Do tego dochodzi dwanaście podświetleń fontanny jako dwanaście gwiazdek symbolizujących Unię Europejską.

Głosujący na wariant B w przeważającej liczbie - jako decydujący czynnik przemawiający za ich wyborem - wskazali większą ilość zieleni. Jako inne powody swojego wyboru wskazywano zachowanie istniejącej kolumnady, pergolę oraz fontannę.

Przykładowe opinie:
- „trzeba przywrócić dawną świetność z fontanną (których miasto ma tak mało) na czele. (...) projekt drzewno-roślinny świetnie wpisuje się w koncept odbetonowywania przestrzeni miejskich”,
- „niech Częstochowa kojarzy się z zielenią, nie betonem”,
- „ważne jest dla mnie pozostawienie istniejącej kolumnady i zachowanie żyjącej na niej roślinności”,
- „uważam, że powinna bezwzględnie pozostać ta obrośnięta pergola”.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa