„Słowacki” pamięta o urodzinach Ludmiły Marjańskiej

I Liceum Ogólnokształcącemu w pielęgnowaniu pamięci o jego absolwentce i wybitnej poetce towarzyszy miejski samorząd. 22 grudnia pod poświęconą jej tablicą na dziedzińcu szkoły pojawiły się świeże kwiaty.

Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Ludmiły Marjańskiej przed siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego odbyła się kameralna uroczystość. Na dziedzińcu zebrała się młodzież ze swoimi nauczycielkami oraz dyrektor I LO Małgorzatą Kaim. Samorządowe władze Częstochowy reprezentowali zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska. Byli obecni także przedstawiciele miejskiego Wydziału Kultury i Sportu.

Po przypomnieniu postaci Marjańskiej, jej związków ze szkołą oraz krótkim występie dwóch uczennic – z wierszem i piosenką – kwiaty pod tablicą pamiątkową, w asyście Straży Miejskiej, złożyła delegacja samorządu oraz dyrekcja szkoły.

Ludmiła Maria Marjańska, z domu Mężnicka, przyszła na świat 26 grudnia 1923 w Częstochowie. Jej pradziadek prowadził chór i zespół muzyczny na Jasnej Górze. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące, a potem studiowała anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jednak samą pracę magisterską obroniła podczas stypendium na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Jako poetka zadebiutowała w 1953 roku na łamach „Twórczości”, a jako tłumaczka – trzy lata później, przekładem tomu Roberta Burnsa.

Przygotowywała audycje o poezji w Polskim Radiu, prezesowała – już w III RP – Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, była członkinią Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich i PEN Clubu. Zawdzięczamy jej polskie przekłady m.in. takich tuzów poezji anglojęzycznej jak Emily Dickinson, Elizabeth Browning, Walt Whitman czy William Butler Yeats.

Zmarła 17 października 2005 w Warszawie, po krótkiej chorobie. Spoczywa na cmentarzu w Wilanowie.

W częstochowskim liceum „Słowackiego” – w związku z 100. urodzinami poetki – cały mijający rok stał pod znakiem Marjańskiej. W siedzibie I LO odbył się m.in. panel dyskusyjny, w którym wzięły udział badaczki zajmujące się twórczością Marjańskiej, a także konkursy wokół jej postaci.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa; foto: Piotr Dłubak