Szkoła Podstawowa nr 33 jest 60-latką

Sześć dekad dziejów placówki można było przypomnieć sobie podczas zorganizowanego z rozmachem jubileuszu.

Obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej odbyły się 26 stycznia w Muzeum Monet i Medali. Scena w tym budynku bardzo się przydała, bo uroczystość miała bardzo widowiskową część artystyczną.

Kierująca szkołą Beata Zemła złożyła podziękowania za współpracę, wielką pomoc i obecność w życiu szkoły władzom samorządowym Częstochowy oraz i dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Alicji Janowskiej. Dyrektor Beata Zemła wyraziła też uznanie dla wysiłku i pracy kolejnych dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli szkołę przez 60-lat. Wielu z tych byłych pedagogów – dziś emerytowanych – przyszło na jubileusz. Prezydent Częstochowy przekazał szkole okolicznościowe, symboliczne gratulacje, z podpisem swoim oraz przewodniczącego Rady Miasta.

Prezentacja o szkole przypomniała jej dzieje – m.in. to, że została wzniesiona jako tzw. „Szkoła-Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego”. Program artystyczny spotkania łączył tradycję z nowoczesnością, przypominając, że – jak ujęli to organizatorzy jubileuszu – w szkole najważniejsze są uczennice i uczniowie, jej duszą są nauczyciele, wsparciem – rodzice, dumą – absolwenci, a zaszczytem dla dyrekcji jest praca z nimi. Występowały i dzieci i młodzież – m.in. działający przy liceum „Kopernika” instrumentalno-wokalny zespół „Zrano”, często prezentujący się na zaproszenie organizatorów podczas podobnych uroczystości. Na koniec był jeszcze poczęstunek.

Dziś patronką SP nr 33 jest Maria Kownacka (1894–1982) pisarka, tłumaczka, autorka m.in. „Dziennika Dziecięcego” redagowanego w czasie powstania warszawskiego, a także wielu sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Nic dziwnego więc, że w holu Muzeum gości witały jej słowa: „Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby uczyły się kochać ludzi”.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa