Zadbaj o zdrowie – zapisz się na bezpłatne badania

Wkrótce będzie można skorzystać z dwóch programów diagnostyki - jeden w zakresie chorób wątroby, a drugi wykrywania nowotworów piersi i jajników.

1 marca br. w ramach rozstrzygnięć konkursowych w Częstochowie ruszają dwa programy diagnostyki zdrowotnej. Pierwszy z nich dotyczy rozpoznania włóknienia i marskości wątroby w grupie chorych na cukrzycę i stany przedcukrzycowe zagrożonych niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Program obejmuje przeprowadzenie ankiety przesiewowej, wykonanie badań laboratoryjnych i weryfikację wyników przez lekarza, który w razie potrzeby wystawi skierowanie na elastografię wątroby, po której określi dalszy przebieg leczenia. Zainteresowani proszeni są o bezpośredni kontakt z realizatorem NZOZ Inter-Med w placówce przy ulicy 1 Maja 27 (nr tel. 787 653 980, 34/324 55 26).

Drugi dotyczy wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika. W badaniu mogą wziąć udział mieszkanki miasta w wieku od 25 do 50 lat, które są w grupie ryzyka i są zameldowane w Częstochowie. Celem programu jest przeprowadzenie ankiety kwalifikującej i wykonanie badania genetycznego BRCA1. W uzasadnionych sytuacjach pacjentki zostaną objęte konsultacją lekarską i psychologiczną.

Realizatorem badań jest Diagnostyka S.A. Częstochowa (nr tel. 34 361 55 05) z punktami pobrań przy ulicach:
- Brzeźnickiej 59,
- Krakowskiej 19/21,
- Wałach Dwernickiego 43/45,
- Kilińskiego 166,
- Łódzkiej 52/65,
- Sułkowskiego 17,

oraz Gyncentrum (nr tel. 34 506 57 65) przy ulicy Kozielewskiego 9. I w tym przypadku zainteresowani proszeni są o wizytę w wymienionych placówkach.

Realizacja obu programów rozpocznie się 1 marca br.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa