Częstochowski monitoring ma już 15 lat

Przez ten czas operatorzy kamer ujawnili blisko 36 tys. zdarzeń, które zakończyły się w zdecydowanej większości interwencjami strażników miejskich.

Miejski monitoring wizyjny przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa oraz porządku publicznego wśród mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Początkowo w 2009 roku było to tylko 18 kamer. Władze Częstochowy stale jednak rozbudowywały system. Największa rozbudowa miała miejsce w grudniu 2013 roku, gdy do systemu dołączono 48 nowych kamer.

System miejskiego monitoringu składa się obecnie ze stu punktów kamerowych, na których zainstalowane jest 125 urządzeń kamerowych. Z zainstalowanych urządzeń pozyskiwanych jest 200 obrazów, które są kontrolowane przez operatorów miejskiego monitoringu. Centrum miejskiego monitoringu mieści się w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Krakowskiej. W ubiegłym roku pracownicy cywilni Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu wizyjnego ujawnili na terenie Częstochowy 888 zdarzeń (829 w 2022 roku), które wymagały interwencji służb. Najczęściej, bo aż 786 razy (733 razy w 2022 roku) zdarzenia monitoringowe obsługiwali częstochowscy strażnicy miejscy. Pozostałe 102 interwencje wymagały działań: Policji, Pogotowia Ratunkowego i Państwowej Straży Pożarnej.

Elektroniczny zapis zdarzeń zarejestrowanych przez system miejskiego monitoringu wizyjnego Częstochowy wykorzystano 423 razy jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa przez lokalne jednostki Policji (420) i Straż Miejską (3).

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa