Głosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Podpowiadamy m.in., jak dopisać się do stałego obwodu głosowania i jak głosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. To już 9 czerwca oddamy swoje głosy, wybierając naszych europarlamentarzystów.

Prawo wybierania w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 r. mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.

Prawa wybierania nie mają osoby pozbawione praw publicznych oraz osoby ubezwłasnowolnione.
Z urzędu na spisach wyborców w Częstochowie ujęte będą osoby zameldowane na pobyt stały, które najpóźniej w dniu wyborów (tj. 9 czerwca br.) ukończą 18 lat, oraz osoby, które złożyły wniosek o dopisanie do stałego obwodu głosowania. Osoby, które są zameldowane na pobyt czasowy nie są z urzędu ujmowane w spisach wyborców.

Aby sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców można skorzystać z usługi udostępnionej na portalu gov.pl

Skorzystanie z tej usługi skutkuje natychmiastowym udostępnieniem informacji o danych oraz o miejscu głosowania (siedzibie komisji).

Dopisanie do stałego obwodu głosowania w Częstochowie:
Osoby, które zamieszkują na terenie miasta Częstochowy, a nie są zameldowane mogą wpisać się do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania. Będzie to skutkowało każdorazowym ujmowaniem w spisie wyborców sporządzanym na wybory. Dopisać można się za pośrednictwem portalu gov.pl lub składając wniosek w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Jerzego Waszyngtona 5 – pokój nr 200 (II piętro)

Zaświadczenia o prawie do głosowania i zmiana miejsca głosowania (jednorazowo na nadchodzące wybory):
Ponadto każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Częstochowy, który nie posiada zameldowania na pobyt stały, może pobrać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców, składając wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. Zaświadczenie wydawane jest na własnoręcznie podpisany wniosek. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub przez upoważnioną osobę (wymagane jest pisemne upoważnienie).
Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są do 6 czerwca br. w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Jerzego Waszyngtona 5 – sala 111 (I piętro).

Wniosek o jednorazowe dopisanie do spisu wyborców (wniosek o zmianę miejsca głosowania) najprościej złożyć można za pośrednictwem usługi udostępnionej na portalu gov.pl lub osobiście - składając wniosek o zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu głosowania. Można dokonać tego w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Jerzego Waszyngtona 5 – sala 111 (I piętro). Aby zostać dopisanym do spisu wyborców, wniosek należy złożyć najpóźniej 6 czerwca br.

Zmiana miejsca głosowania dla wyborcy niepełnosprawnego
Wyborca niepełnosprawny może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania do wybranego przez siebie obwodu głosowania w Częstochowie - dostosowanego do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, jeżeli lokal obwodowej komisji wyborczej właściwej dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania wyborcy nie spełnia tych warunków.

Wniosek można za pośrednictwem usługi udostępnionej na portalu gov.pl lub osobiście w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Jerzego Waszyngtona 5 – sala 111 (I piętro). Aby zostać dopisanym do spisu wyborców, wniosek należy złożyć najpóźniej do 6 czerwca br.

Głosowanie przez pełnomocnika
Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą głosować przez pełnomocnika.

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy zameldowanego na pobyt stały w Częstochowie lub dopisanego do stałego obwodu głosowania w Częstochowie. Wnioski można składać do 31 maja 2024 r. w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5, sala 111 (I piętro) lub za pośrednictwem portalu gov.pl Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.

Głosowanie korespondencyjne
Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca zgłasza się Komisarzowi Wyborczemu w Częstochowie przy ul. Jana III Sobieskiego 7 do 27 maja 2024 r., z wyjątkiem wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania komisarzowi wyborczemu zgłasza do 5 dnia przed dniem wyborów.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, w wersji papierowej, telefonicznie (w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych) oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy gov.pl.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa