Częstochowska „Austriaczka Roku” Anna Badora w rodzinnej Częstochowie

Profesor Anna Badora, ceniona reżyserka teatralna oraz menedżerka kultury, kierująca znanymi scenami w Niemczech i Austrii spotkała się ze społecznością swojej dawnej szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz władzami Częstochowy.

5 i 6 czerwca gościła w I LO im. Juliusza Słowackiego, którego jest absolwentką, a 7 czerwca spotkała się w Urzędzie Miasta z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem oraz sekretarz miasta Wandą Kuklą.

Profesor Anna Badora urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (w Kolonii, Essen, Ulm, Monachium i Darmstadcie), w Szwajcarii (w Bazylei) oraz w Austrii (w Wiedniu). Była wieloletnim dyrektorem dwóch renomowanych teatrów niemieckich: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat pełniła funkcję dyrektora Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu.

Jej działalność została wielokrotnie doceniona w Austrii. W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Die Presse przyznano jej tytuł Austriaczki Roku w kategorii Menedżer Kultury. W następnym roku za spektakl w jej reżyserii (Geister in Princeton Daniela Kehlmanna) otrzymała nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych. W 2012 roku została laureatką nagrody im. Josefa-Krainera oraz wybrana została człowiekiem roku miasta Graz w kategorii Kultura. W 2014 roku odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.

W czasie swojego obecnego pobytu w Częstochowie symbolicznie odsłoniła w I LO własny fotograficzny portret, uczestniczyła w otwarciu szkolnej Strefy Kultury Krajów Niemieckojęzycznych, a także wysłuchała montażu słowno-muzycznego, na który złożyły się teksty innych byłych uczennic „Słowackiego” (Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Marjańskiej oraz piosenki Kaliny Jędrusik). Miała również spotkanie z młodzieżą, dla której następnego dnia zorganizowała krótkie warsztaty teatralne. Obejrzała też spektakl „Bal w operze” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w reżyserii Marka Ślosarskiego.

Piątkowa wizyta w Urzędzie Miasta, w której towarzyszyła jej dr Bogumiła Kmieć – prezeska częstochowskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego, był okazją do rozmowy m.in. o możliwościach organizacji warsztatów teatralnych dla uzdolnionej częstochowskiej młodzieży oraz perspektywach wymiany kulturalnej w ramach utworzonej w I LO Strefy Kultury Krajów Niemieckojęzycznych. Ryszard Stefaniak wręczył profesor Annie Badorze pamiątkowe częstochowskie upominki.

Więcej zdjęć z pobytu w I LO na stronie szkoły TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa