Technologie jutra – w Częstochowie z bliska

Politechnika Częstochowska gościła światową wystawę innowacji, które – po opatentowaniu – wspomogą najróżniejsze branże gospodarki. Wystawie towarzyszył konkurs i konferencja naukowa.

Wystawę International Exhibition of Innovation (IEI) 2023 zaprezentowano na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki 29 czerwca. Złożyło się na nią ok. 160 wynalazków z ponad 15 krajów, m.in. Tajwanu, Malezji, Indonezji, Kanady, Rumunii, czy Ukrainy. Odmeldowały się liczne polskie instytucje naukowe, jak Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Instytut Metalurgii Żelaza, Politechnika Łódzka i – rzecz oczywista – Politechnika Częstochowska. Nie zabrakło innowacji wypracowanych przez lokalną naukę i gospodarkę.

Współdziałanie na osi „Biznes – Nauka – Samorząd” jest niezbędne, aby inwencja i pomysłowość badaczy nie zostały zamknięte w laboratoriach, lecz pokazane wspólnocie lokalnej (w tym przedstawicielom gospodarki) i służyły jej w duchu miejskiego programu ,,Teraz Lepsza Praca”. Częstochowa stale pracuje na rzecz ułatwiania kontaktów między środowiskiem akademickim a biznesem. Przypomnijmy, że samo miasto zostało uznane za najbardziej innowacyjny samorząd w 2018 roku; było także wielokrotnie docenione w konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Polską Agencję Prasową.

Większość prezentowanych pomysłów, dotyczących przeróżnych branż i dziedzin, już jest opatentowana bądź właśnie przechodzi tę procedurę. Naukowcy z Katedry Technologii i Automatyzacji Politechniki Częstochowskiej opracowali dla potrzeb rolnictwa biodegradowalną, 3-warstwową folię, która – dzięki warstwie środkowej – umożliwia nawożenie upraw. Atutem materiału jest też fakt, że obywa się on bez ropopochodnych polimerów. Rozwiązanie zostało opatentowane i wkrótce zostanie skomercjalizowane. Z kolei pracownicy Katedry Fizyki PCz przedstawili nowatorskie metody produkcji nowych stopów szybkochłodzonych o strukturze szkła. Materiały te, ze względu na swoją unikatową strukturę, charakteryzują się tzw. właściwościami magnetycznie miękkimi, które można wykorzystać np. do produkcji ekologicznych, niskostratnych rdzeni transformatorów.

Na wystawie obecna była ściśle współpracująca z PCz i doskonale znana Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta, działająca na rzecz lokalnej społeczności firma MPS – z siedzibą w Częstochowie. Pokazała 4 autorskie rozwiązania z obszaru recyklingu wiórów tytanu. Wszystkie zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego RP, a dla jednego z nich przyznano już prawo wyłączne. Dzięki autorskim pomysłom MPS, powstałe podczas obróbki tytanowych elementów wióry mogą zostać poddane recyklingowi i ponownie posłużyć jako pełnowartościowy materiał np. dla branży medycznej czy lotniczej. Tego rodzaju odzysk jest szczególnie istotny w kontekście konsekwencji wojny w Ukrainie, która – obok Rosji – jest jednym z największych producentów stopów tytanu.

Ciekawym rozwiązaniem pochwalili się także naukowcy z Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach. Przedstawili żarowytrzymałe stopy do zastosowania w energetyce. Materiały te pozwalają osiągnąć mniejszą awaryjność, a zarazem dłuższą żywotność elektrowni. To z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a zatem postęp w obszarze, który jeszcze bardziej niż wcześniej przesunął się do samego centrum debaty publicznej po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jako że wynalazków na ekspozycji było tak wiele, trudno – nawet w skrócie – wspomnieć o większości z nich. Dla przykładu: pasjonujący się polimerami naukowcy z University Malaysia Perlis opracowali materiały o wysokich właściwościach wytrzymałościowych z myślą o przyjaznym środowisku budownictwie.

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej otrzymali szereg nagród, których listę można znaleźć na stronie uczelni TUTAJ.

Wraz z wystawą zorganizowano 4. edycję konferencji naukowej poświęconej zastosowaniom fizyki i matematyki we współczesnej mechanice i inżynierii materiałowej – Applications of Physics in Mechanical and Material Engineering (APMME) 2023.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji, należące do założonej w 2010 roku międzynarodowej organizacji wynalazców i innowatorów WIIPA World Invention Intellectual Property Associations, z siedzibą na Tajwanie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa